لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

در آستانه روز جهانی کارگر، فشار بر فعالان در ایران افزایش پیدا کرد


تجمع گروهی از کارگران ساختمانی شهرستان بانه، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت در کردستان
تجمع گروهی از کارگران ساختمانی شهرستان بانه، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت در کردستان

در آستانه روز جهانی کارگر، اول ماه مه فشار بر فعالان کارگری در شهرستان‌های ایران افزایش پیدا کرده است و تعدادی از فعالان کارگری طی روزهای گذشته بازداشت شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز جمعه ۶ اردیبهشت دست‌کم ۱۲ تن از فعالان کارگری از جمله «علیرضا ثقفی، هاله صفرزاده، پروین محمدی، واله زمانی، سعید ترابیان و فواد فتحی» در پارک جهان‌نما، حد فاصل اتوبان تهران-کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان نیز گزارش داد که احمد تقی‌زاده فعال کارگری ساکن ارومیه از سوی اداره‌ اطلاعات این شهرستان احضار و در رابطه با فعالیت‎هایش جهت احقاق حقوق کارگران واحدهای صنعتی ارومیه مورد بازجویی قرار گرفت.

همچنین، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌ نیز دو فعال کارگری به نام‌های «غالب حسینی و مظفر صالح‌نیا» از سوی سپاه پاسداران احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند و به آنها اعلام شده است هیچگونه مجوزی برای تجمعات کارگری صادر نشده و در صورت تجمع با آنها برخورد خواهد شد.

بر اساس اخبار منتشر شده، طی روزهای گذشته چند نفر از اعضای انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران نیز از سوی اداره اطلاعات این شهر احضار و مورد تهدید قرار گرفته‌اند که نباید به هیچ عنوان برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در شهر اقدامی انجام دهند یا در مراسم روزجهانی کارگر شرکت کنند، و اگر خلاف آن ثابت شود، با آنها به شدت برخورد خواهد شد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG