لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

برای دو زندانی سیاسی محکوم به ۱۶ سال حبس، مجموعا حکم ۶ سال زندان بیشتر صادر شد


ابراهیم خلیلی همدانی و سالار خلیلی همدانی که به تازگی برای هر یک از آنها حکم ۱۶ سال زندان صادر شده است، در پرونده‌ دیگری از سوی دادگاه انقلاب ارومیه مجموعا به تحمل ۶ سال زندان دیگر محکوم شده‌اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ابراهیم خلیلی همدانی و فرزندش سالار خلیلی همدانی، در پرونده جدیدی از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «فیلم‌برداری از مراکز نظامی» هر کدام به سه سال زندان محکوم شده‌اند.

این دو زندانی سیاسی پیش از این در تاریخ ۲۷ شهریور ماه توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه بابت اتهام «عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه و هر کدام از سوی این شعبه دادگاه به ۱۶ سال زندان محکوم شدند و در اعتراض به حکم صادره از روز چهارشنبه ۳ مهر در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بنا بر اطلاعات منتشر شده و با احتساب احکام پیشین ابراهیم و سالار خلیلی همدانی هر کدام به تحمل ۱۹ سال زندان محکوم شده‌اند که با در نظر گرفتن ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۱۵ سال از این احکام بابت اتهام «عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران» برای هر کدام از آنها قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، وقتی چند مورد حکم در مورد متهمی صادر می‌شود٬ طولانی‌ترین حکم صادر شده ملاک قرار می‌گیرد.

ابراهیم خلیلی همدانی به همراه دو فرزندش به نام‌های سالار و مریم در تاریخ ۴ اسفند ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت و پس از گذراندن دوران بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. مریم خلیلی همدانی در تاریخ ۵ اردیبهشت با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده است.


بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG