لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

حکم سه سال زندان برای یک فعال شبکه‌های اجتماعی در شهریار تهران قطعی شد


مهرداد محمدنژاد، فعال شبکه‌های اجتماعی زندانی
مهرداد محمدنژاد، فعال شبکه‌های اجتماعی زندانی

حکم سه سال زندان مهرداد محمدنژاد، دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی و فعال شبکه‌های اجتماعی ساکن شهریار، که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود، توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، حکم سه سال زندان مهرداد محمدنژاد که پیشتر بابت اتهامات «توهین به مقامات و مأموران» و «اقدام به فعالیت علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» از سوی دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست قاضی زرگر تایید شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، جلسه دادگاه تجدیدنظر این فعال شبکه‌های اجتماعی روز چهارشنبه ۱۳ شهریور برگزار شده است.

این احکام در حالی از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها دو سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل ‌اجرا خواهد بود.

این زندانی محبوس در زندان اوین، روز یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ با حمله هشت مامور اداره اطلاعات به منزلشان به دلیل فعالیت در توئیتر، پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از وسایل شخصی از جمله «تبلت، سه موبایل، چند جلد کتاب، جزوه و مدارک شناسایی» با ضرب و جرح بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

یک منبع مطلع در این زمینه به کمپین گفت: «پس از بازداشت مهرداد محمدنژاد، خانواده تا چند روز هیچ خبری از او نداشتند تا این که در یک تماس تلفنی با برادر بزرگ‌ترش خبر بازداشت را به خانواده اعلام می‌کند و اطلاع می‌دهد که به چه نحوی توسط اداره اطلاعات دستگیر شده است.»

این اولین بار نیست که یک فعال شبکه‌های اجتماعی بازداشت و به احکام زندان محکوم می‌شود، پیش از این عباس نوری شادکام، فعال مدنی و گرداننده یک کانال تلگرامی از سوی شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان یزد به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

ایالات متحده آمریکا بارها نقض حقوق بشر، حقوق کارگری و سرکوب آزادی بیان را در ایران محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG