لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

حکم عجیب برای یک فعال تلگرامی؛ عباس نوری شادکام به ۳۵ سال زندان محکوم شد


عباس نوری شادکام، مدتی پیش یک کانال تلگرامی داشت.
عباس نوری شادکام، مدتی پیش یک کانال تلگرامی داشت.

عباس نوری شادکام، فعال مدنی و گرداننده یک کانال تلگرامی از سوی دادگاه کیفری یک استان یزد به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

محمد مقیمی، وکیل عباس نوری شادکام در گفتگو با صدای آمریکا صدور حکم برای وی را تائید کرد. آقای مقیمی همچنین با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که این فعال مدنی از سوی شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان یزد بابت اتهامات «اهانت به پیامبر»، «اهانت به داود نبی»، «اهانت به حضرت زهرا»، «اهانت به حضرت موسی» و «اهانت به حضرت خدیجه» مجموعا به ۳۵ سال زندان و دو سال اقامت اجباری در نیک‌شهر محکوم شده است.

به گفته آقای مقیمی، هر یک از اتهامات عنوان شده ۷ سال زندان دارد که برابر با ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، یکی از آنها قابل اجرا است.

به گفته این وکیل دادگستری، عباس نوری شادکام در پرونده خود دو اتهام دیگر «سب النبی» و «تبلیغ علیه نظام» را داشته که از این دو اتهام تبرئه شده است.

عباس نوری شادکام مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به دلیل فعالیت‌ در تلگرام و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از سوی ماموران امنیتی بازداشت و خرداد سال ۱۳۹۶ با سپردن وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده ‌بود.

ایالات متحده آمریکا بارها نقض حقوق بشر، حقوق کارگری و سرکوب آزادی بیان را در ایران محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است. جمهوری اسلامی همچنین بسیاری از مخالفان و دگراندیشان را بدون طی روند مناسب قانونی به تحمل مجازات‌های بسیار سنگین و غیرمتناسب با جرائم ادعایی محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG