لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

تلاش فلسطینی‌ها برای «نفوذ مسلحانه به خاک اسرائیل» از لبنان؛ اسرائیل دیده‌بانی ارتش لبنان را گلوله‌باران کرد


یک سرباز اسرائیلی در مناطق مرزی با لبنان-آرشیو
یک سرباز اسرائیلی در مناطق مرزی با لبنان-آرشیو

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه در لبنان اعلام کرد که در پی گلوله‌باران یک نقطه مرزی به وسیله نظامیان اسرائیلی، یک پست دیده‌بانی ارتش لبنان در مرز این کشور روز جمعه ۲۱ مهر مورد اصابت گلوله‌های توپ ارتش اسرائیل قرار گرفته است.

بنا بر این گزارش، نظامیان اسرائیلی اعلام کردند در واکنش به ظن نفوذ مسلحانه به داخل خاک این کشور اقدام به شلیک آتش توپخانه کرده‌اند.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه امنیتی در لبنان گزارش داده است که گروه‌های فلسطینی در تلاش برای نفوذ مسلحانه به خاک اسرائیل سعی کرده بودند که از حصارهای مرزی در نزدیکی روستای لبنانی علما الشعب وارد خاک اسرائیل شوند.

گروه مسلح فلسطینی حماس در بخشی از حمله خونین خود به خاک اسرائیل در روز شنبه ۱۵ مهر توانسته بود از حصار مرزی میان غزه و اسرائیل عبور کرده و وارد خاک اسرائیل شود.

اسرائیل اعلام کرده که درباره چگونگی نفوذ و حمله حماس به خاک اسرائیل تحقیق خواهد کرد.

نظامیان اسرائیلی روز جمعه ۲۱ مهر به ساکنان روستای مرزی علما الشعب در لبنان هشدار دادند که در خانه‌های خود بمانند و در و پنجره‌ها را هم قفل کنند.

به گزارش رویترز، دیوار مرزی هدف تخریب در منطقه حنیته اسرائیل، واقع در پانصد متری مرز این کشور، و نقطه مقابل روستای لبنانی علما الشعب قرار گرفته است.

بر پایه بیانیه ارتش اسرائیل، وقوع انفجار در محل حصار مرزی اسرائیل و لبنان موجب وارد‌آمدن خسارتی جزئی شده است.

رسانه‌های دولتی لبنان اعلام کرده اند که خمپاره‌های شلیک‌شده به نزدیکی روستاهای مرزی علماالشعب و ضهیره اصابت کرده است.

این منطقه در هفته‌ گذشته صحنه مرگبارترین درگیری‌ها از زمان جنگ خونین یک ماهه میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۶ میلادی (۱۳۸۵-۱۳۸۴) محسوب می‌شود.

برخی کارشناسان نسبت به احتمال گسترش درگیری‌ها و بروز جنگ میان حزب‌الله لبنان و اسرائیل هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG