لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

تلاش محافظه کاران در برگزاری تظاهرات علیه آمریکا


سردار مسعود جزایری
سردار مسعود جزایری
روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده که قرار است ماه آینده همایش «مرگ بر آمریکا» در ایران برگزار شود و در این کنفرانس «اولین جایزه بین المللی بزرگ مرگ بر آمریکا» به عکس، پوستر، ویدئو، آهنگ و یا کاریکاتوری در این زمینه اعطا شود.
برگزاری این مراسم، همزمان با احتمال بهبود نسبی روابط میان آمریکا و ایران، و نیز مذاکرات ایران با ۵+۱ بر سر برنامه جنجالی اتمی ایران - که از سوی هر دو طرف مفید خوانده شده - نشان از اختلافات داخلی میان جناحهای مختلف جمهوری اسلامی دارد.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، برندگان این مسابقه که هیات داوران سه نفره ای آن ها را برمی گزینند، جایزه ای معادل با ٤ هزار دلار دریافت خواهند کرد. مازیار بیژنی، کاریکاتوریستی که واقعه هولوکاست را انکار می کند، یکی از اعضای هیات داوران است.

گزارش نیویورک تایمز از جمله بر اساس سخنان سردار مسعود جزایری، معاون فرمانده امور فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، که گفته نهادی تازه تاسیس با عنوان «کمیته مرگ بر آمریکا» قصد دارد راهپیمایی بزرگی برای روز ٤ نوامبر (۱۳ آبان) برگزار می کند.
جزایری گفته است «اگر نبود دستگیری جاسوسان آمریکا در روز ۱۳ آبان که در پوشش دیپلمات در سفارت آمریکا در تهران توطئه چینی می کردند، چه بسا امروز دهها برابر به کشور ما و سایر کشورهای پیرامونی صدمه وارد کرده بودند».

رسانه های محافظه کار چاپ ایران از برگزاری «باشکوه» تظاهرات ۱۳ آبان در شهرهای مختلف ایران خبر داده اند؛ در حالی که در سالهای اخیر تظاهرات ضد آمریکایی در ایران محدود شده است به کسانی که به توصیه دولت در مراسم شرکت می کنند و تعداد شرکت کنندگان نیز هر سال کمتر شده است.

بنا به گزارش رسانه های غربی، توجه ویژه جناح ها و گروه های تندرو و محافظه کار داخل حاکمیت به برنامه های سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در ایران، به قصد واکنش و مخالفت به رویکرد حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران نسبت به جهان غرب است.

هومن مجد، نویسنده ایرانی آمریکایی مستقر در نیویورک به «نشنال» گفته «عواملی در داخل ایران هستند که معتقدند شعار «مرگ بر آمریکا» در واقع نماد پایان دوران امپریالیسم و برتری طلبی آمریکا و برای حفظ روحیه انقلابی حیاتی است. آن ها معتقدند بدون سر دادن شعار مرگ بر آمریکا، پایه های انقلاب فرو خواهد ریخت».

عبدالله عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ایران به خبرنگار ایرنا گفته است «مراسم ۱۳ آبان هر ساله در راستای ارائه نمادی از مبارزه با استکبارستیزی است.» ولی افزوده است: «ایرانیان هیچگاه با مردم آمریکا مشکلی نداشته اند و همیشه داعیه مبارزه با سردمدارانی را دارند که خوبی استکباری داشته اند».

بنا به گزارش مجله تایمز، بعضی از ایرانیان طرح «شعار مرگ بر آمریکا» را بخشی از همه برنامه ها و گردهمایی های عمومی قرار داده اند و حتی نمایندگان مجلس نیز بعد از پایان جلسه این شعار را سر دادند.

منصور حقیقت پور، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به ایرنا گفته است «ما با مردم آمریکا دعوایی نداریم و بلکه آن ها را هم مظلوم می دانیم». او تاکید کرده است هم اکنون لوگو و نشان استکبارستیزی، مبارزه با سیاست های سردمداران آمریکایی است».
XS
SM
MD
LG