لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۲

محمد خزاعی: ایران به عنوان بازیگری قدرتمند با توان هسته ای به رسمیت شناخته شود


محمد خزاعی: ایران به عنوان بازیگری قدرتمند با توان هسته ای به رسمیت شناخته شود
محمد خزاعی: ایران به عنوان بازیگری قدرتمند با توان هسته ای به رسمیت شناخته شود

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد می گوید به رسمیت شناختن ایران به عنوان یک بازیگر قدرتمند با «توان هسته ای» که حاضر است درباره موضوعات مهم از جمله مسئله منع گسترش تسلیحات اتمی همکاری کند، مهمترین کاری است که قدرت های جهانی می توانند در مذاکرات هسته ای با ایران در استانبول انجام دهند.

محمد خزاعی، روز سه شنبه هشدار داد که ایران به تحریم ها، تهدید ها یا فشار های سیاسی و اقتصادی واکنش نشان نمی دهد. او گفت جمهوری اسلامی نگران تحریم های بین المللی نیست.

خزاعی به خبرنگاران در نیویورک گفت که ایران می خواهد مذاکرات با پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد - آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین - و همچنین آلمان که قرار است اواخر این هفته در استانبول انجام شود، به برنامه اتمی محدود نباشد و شامل موضوعات گسترده تری باشد.

او گفت ایران امیدوار است روشن کند که آماده همکاری در موضوعات مختلف نظیر افغانستان، عراق، مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و مخصوصا موارد خلع سلاح و منع گسترش تسلیحات اتمی است.

نماینده جمهوری اسلامی همچنین باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا را متهم کرد که نتوانسته است به وعده اش برای تعامل با جمهوری اسلامی عمل کند. خبرگزاری رویترز اظهارات خزاعی را نقل قول کرده که گفته است: آقای اوباما «اشتباهات» جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا را تکرار می کند، که برای برای مذاکره با جمهوری اسلامی بی میل بود و بر منزوی کردن ایران متمرکز بود.

مسوولان دولت اوباما می گویند این ایران است که با برنداشتن گام هایی که ثابت کند اهداف هسته ای اش صلح آمیز است، پیشنهاد تعامل از سوی واشنگتن را رد کرده است.

کشورهای غربی نگران آن هستند که برنامه اتمی ایران دارای اهدافی نظامی است. ایران این موضوع را تکذیب می کند.

XS
SM
MD
LG