لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

هشدار دختر یک فعال ایرانی کشته‌شده، به ایرانیان خارج از کشور


«احمد مولا نیسی» فعال عرب ضد جمهوری اسلامی ایران، ماه پیش در هلند کشته شد.
«احمد مولا نیسی» فعال عرب ضد جمهوری اسلامی ایران، ماه پیش در هلند کشته شد.

در حالیکه اطلاعات جدیدی در پرونده قتل یک فعال سیاسی ضد جمهوری اسلامی ایران داده نشده است، دختر او قتل او را یک ترور سیاسی نامیده و به فعالان ایرانی خارج از کشور هشدار داده است.

«نورا احمد نیسی»، دختر فعال عرب ایرانی به نام «احمد مولا نیسی» است که ماه پیش در هلند ترور شد. خانم نیسی می گوید قتل پدرش با انگیزه های سیاسی و در ارتباط با کشمکش های جاری خاور میانه روی داده است.

به گزارش رویترز، این خانم به ایرانیان در تبعید در اروپا دراین باره هشدار داده است.

«احمد نیسی» روز ۸ نوامبر در لاهه در مقابل خانه اش هدف یک تیرانداز ناشناس گرفت و کشته شد.

نورا نیسی می گوید قتل پدرش، ادامه قتل های ناراضیان ایرانی خارج از کشور بخصوص در اروپا در دهه ۱۹۹۰ است.

در دهه نود چندین فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران در آلمان و برخی دیگر کشورها ترور شدند. در برخی از این قتل ها ردپای مقام های ایران دیده شد و در چند نوبت به دادگاه احضار شدند اما اغلب آنها با استفاده از مصونیت دیپلماتیک از محاکمه گریختند. برخی هم همچون «انیس نقاش» که در قتل شاپور بختیار آخرین نخست وزیر دوران شاهنشاهی نقش داشت، بعد از محکومیت و زندان، در نهایت آزاد شده و به ایران رفتند.

نورا انیس به خبرگزاری رویترز گفته است اروپا امن به نظر می رسد اما باید هشیار بود چون کشمکش ایران و عربستان سعودی به منطقه خاور میانه محدود نمی شود. به اروپا هم کشیده شده است.

«احمد مولا نیسی» در سال ۱۳۷۶ سازمانی با نام «جنبش آزادی‌بخش الاحواز» تشکیل داد که هدف آن را «رهایی خوزستان، بوشهر و هرمزگان و جزایر خلیج فارس» از دست جمهوری اسلامی اعلام کرد.

خانم نیسی افزود: خانواده او به اروپا مهاجرت کرد تا در امن بماند و دولتهای اروپائی باید در این زمینه جدی تر عمل کنند. خانواده نیسی از زمان ترور وی تحت حفاظت پلیس هلند قرار گرفته اند.

یک ماه پیش بعد از ترور این مخالف جمهوری اسلامی ایران، مقامات جمهوری اسلامی، ترور او را محکوم کردند و وعده دادند در این باره تحقیق کند.

با این حال، تهران، تا کنون برخورد قهرآمیزی با جدایی طلبان خوزستان داشته و تاکنون برخی از آنها را به اعدام محکوم کرده است. ایران، عربستان سعودی را متهم می کند که به جدائی خواهان عرب خوزستان کمک مالی می کند. ریاض این اتهام را رد کرده است.

یک منبع نزدیک به خانواده نیسی به رویترز گفته است مولا نیسی کمک مالی ریاض را پذیرفته بود اما در عین حال نمی خواست در کشمکش سعودی با ایران از سازمان او به عنوان ابزار جنگ نیابتی استفاده شود.

نورا نیسی به خبرگزاری گفته است خانواده او در قتل پدرش به ایران سوء ظن دارد اما گزینه های دیگر را هم مردود نمی شمارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG