لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

قتل یکی از رهبران «جدایی‌طلب» عرب خوزستان در هلند


«احمد مولا ابوناهض» مشهور به «احمد نیسی»، ۵۴ ساله، موسس گروه «جنبش آزادى‌بخش الاحواز»
«احمد مولا ابوناهض» مشهور به «احمد نیسی»، ۵۴ ساله، موسس گروه «جنبش آزادى‌بخش الاحواز»

برخی رسانه ها از قتل یک چهره «جدایی طلب» عرب خوزستان در هلند خبر داده اند.

تلویزیون دولتی هلند گزارش داد «احمد مولا ابوناهض» مشهور به «احمد نیسی» یکى از رهبران گروهی موسوم به «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» چهارشنبه ۱۷ آبان در مقابل منزل اش در شهر لاهه به ضرب گلوله کشته شده است.

در حالیکه هنوز تحقیقات پلیس ادامه دارد، نزدیکان احمد نیسی می‌گویند او توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران ترور شده است. به گفته آنها، جمهوری اسلامی ایران سالها پیش نیز سعی کرده بود از طریق پلیس بین الملل، احمد نیسی را به ایران بازگرداند و محاکمه کند.

درباره آقای نیسی گفته شده، او «جنبش آزادی‌بخش الاحواز» را سال ۱۳۷۶ تشکیل داد و هدف این گروه را «رهایی خوزستان، بوشهر و هرمزگان و جزایر خلیج فارس» اعلام کرد. این گروه به مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد و مسئولیت چند مورد حمله به پاسگاه پلیس از جمله در فروردین ۱۳۹۴، در شهرستان حمیدیه را بر عهده گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران این گروه را «جدایی طلب و تروریستی» می داند.

اقای نیسی (مولا) از سال ۲۰۰۵ به هلند مهاجرت کرد.

نزدیکان او می گویند روز چهارشنبه فردی که صورت خود را پوشانده بود، بعد از پیاده شدن از یک بنز سیاه، با کلت کمری مجهز به صدا خفه کن، از پشت به سر آقای نیسی شلیک کرد و پس از افتادن او به زمین، دو گلوله به سینه او شلیک کرد. ضارب در تلاش برای فرار کلت خود را جا گذاشت.

هنوز جمهوری اسلامی ایران به مرگ او واکنشی نشان نداده و مقام های هلند نیز اشاره ای به نقش ایران در این قتل نکرده است. در گذشته، جمهوری اسلامی ایران در ترور و قتل مخالفان از جمله شاپور بختیار نقش داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG