لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

وزارت خارجه ایران: سناتور آمریکایی هنگام تقاضای ویزا شغلش را اعلام نکرده بود


بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - آرشیو
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - آرشیو

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید سناتور ایالتی یوتا که پیشتر در ماه مه به ایران سفر کرد، در فرم درخواست ویزای خود شغلش را اعلام نکرده بود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت که سفر سناتور جیم دباکیس به ایران شخصی بود و او از ظرفیت‌ سناتوری خود استفاده نکرده بود.

آقای قاسمی گفت: «سناتور آمریکایی به همراه تعدادی از دوستان خود از طریق یک آژانس مسافرتی درخواست ویزا برای سفر به تهران می‌کند و این درخواست نیز روال عادی خود را طی می‌کند و این سفر به ایران انجام می‌شود.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت سناتور دباکیس در این سفر از «شخصیت حقیقی‌» خود استفاده کرد و بعد از پایان سفر آن را اعلام کرد.

قاسمی در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: «با توجه به این موضوع، رسما کسی با عنوان سناتور به ایران سفری نداشته و مذاکرات سیاسی انجام نداده است.»

دباکیس همجنسگرا است و گزارش های دیدار او از ایران در این کشور بحث برانگیز شد. شماری از چهره های محافظه کار ایرانی او را به مشارکت در پروژه غرب برای نفوذ به کشور خواندند.

دباکیس گفت از آنجا که برای تعطیلات و به صورت شخصی به این سفر رفت لزومی ندیده تا به «هیچ وزارتخانه‌ای» اطلاع دهد. به نوشته خبرگزاری اسوشیتدپرس، او گفته از این که سفرش موجب جنجال شده خرسند نیست.

XS
SM
MD
LG