لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

سفر جنجال برانگیز قانونگذار آمریکایی به ایران


خلاصه مقاله جان گمبرل در واشنگتن پست

سفر هفته گذشته سناتور جیم دباکیس، عضو مجلس سنای ایالت یوتا، به ایران سر و صدای تندروهای جمهوری اسلامی را در آورده است. در حالی که افراد مرتبط با غرب در ایران سر از زندان در می آورند، اصولگرایان تندرو قانونگذار آمریکایی را محکوم کرده اند که بخشی از «پروژه نفوذ غربی ها» به ایران است.

این حرف ها قبل از این بود که مقامات جمهوری اسلامی بفهمند سناتور جیم دباکیس یک همجنسگرا است. او که یک دموکرات در مجلس ایالتی یوتا است پس از بازگشت از سفر به ایران در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس گفت: «شما با دوستان خود صلح نمی کنید. به جای ایجاد اصطکاک با یکدیگر در تنگه هرمز و ایجاد تنش به خاطر امور سیاسی داخلی هر دو کشور... بگذارید مردم دو کشور شروع به درک همدیگر کنند.»

جیم دباکیس و همراهش شش روز را به دعوت صنعت گردشگری ایران در تهران و اصفهان گذراندند. او ویزایش را از طریق دفتر حفاظت از منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن گرفته است. سناتور دباکیس می گوید در بخش شغل خود در فرم درخواست ویزا نوشته بود که فروشنده آثار هنری و قانونگذار ایالتی پاره وقت در مجلس ایالت یوتا است.

او که در کار خرید و فروش آثار هنری است می گوید: «گاه دیپلماسی مهم تر از آن است که تنها به دیپلمات ها واگذار شود.»

جیم دباکیس پیشتر در مصاحبه ای با تلویزیون محلی یوتا درباره سفرش به ایران گفته بود: «مردم ایران عاشق آمریکایی ها هستند.»

در ایران، واکنش نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این سفر منفی بوده است. آن ها می گویند از حضور او در ایران اطلاعی نداشته اند و مساله را از وزیر اطلاعات دولت روحانی پیگیری خواهند کرد. علاء الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته است: «اینکه با گذشت سی و هفت سال از انقلاب هنوز شعار اصلی مردم ایران مرگ بر آمریکا است نشان می دهد مردم کشورمان عاشق آمریکایی ها نیستند.»

جیم دباکیس می گوید به عنوان شهروند عادی به ایران سفر کرده بود و نیازی ندید که وزارتخانه ای را در جریان بگذارد، اگر چه از واکنش های منفی به سفرش احساس خوبی ندارد.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG