لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با رئیس پیشین موساد: اسرائیل نابودشدنی نیست


آقای «افرایم هالوی» رئیس پیشین تشکیلات اطلاعاتی اسرائیل موسوم به «موساد»، در مقام مشاور امنیت ملی نخست وزیر اسرائیل نیز خدمت کرده است.
آقای «افرایم هالوی» رئیس پیشین تشکیلات اطلاعاتی اسرائیل موسوم به «موساد»، در مقام مشاور امنیت ملی نخست وزیر اسرائیل نیز خدمت کرده است.

تحریکات علنی جمهوری اسلامی ایران در منطقه یکی از موضوع های مورد بحث «مایک پنس» معاون ریاست جمهوری آمریکا با مقامات اسرائیلی در جریان دیدار اخیر از اسرائیل بوده است.

«مایکل لیپین» خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا که هم اینک در اسرائیل است، با «افرایم هالوی» رئیس پیشین تشکیلات اطلاعاتی اسرائیل موسوم به «موساد» در این باره مصاحبه‌ای اختصاصی انجام داده است. آقای هالوی که در مقام مشاور امنیت ملی نخست وزیر اسرائیل نیز خدمت کرده است، می گوید اطمینان دارد که اسرائیل می تواند در مقابل تهدید های ناشی از توانائی های اتمی و غیر اتمی ایران از خود محافظت کند.

متن این گفتگو را در زیر بخوانید:

مایکل لیپین/ سوال: نگران شعار حذف اسرائیل از سوی جمهوری اسلامی ایران نیستید؟

افرایم هالوی: من باور دارم اسرائیل در نهایت از توانایی کافی برای محافظت از خود و تضمین پدافندی و آسیب ناپذیری خود، برخوردار است. و من قبلا گفته ام که اسرائیل نابود شدنی نیست و فکر می‌کنم که اسرائیل به دلایل گوناگون واقعا نابود شدنی نیست.

برخی از این دلایل بیشتر جنبۀ پدافندی دارند، در حالی که جنبۀ آفندی برخی دیگر بیشتر است. اما مجموع آنها به گونه ای است که من فکر نمی‌کنم هیچ قدرتی در جهان وجود داشته باشد که بتواند اسرائیل را از روی زمین محو کند.

سوال: آیا می‌توانید کمی دربارۀ آن توانایی های پدافندی و آفندی، و آن چه که جهان باید دربارۀ آنها بداند، برایمان بگویید؟

هالوی: نخست آن که جهان نیازی ندارد که از همۀ دانستنی ها در این زمینه، آگاه باشد. من فکر می‌کنم شایسته آن است که از نگران شدن زیاده از حد جهان، جلوگیری شود. من همچنین فکر می‌کنم که ما از توانایی های پدافندی متنوعی در زمینه های سامانه های پدافند ضدموشکی و انواع سامانه های پدافندی دیگر برخورداریم. البته آنها کاملا تضمینی نیستند و اساسا چیزی با عنوان سامانۀ پدافندی کاملا تضمینی وجود ندارد. ولی آنها بسیار خوب هستند و شاید در شمار بهترین هایی باشند که امروزه در جهان وجود دارند اما در زمینۀ آفندی، من فکر می کنم که ما از توانایی های بالایی در زمینۀ جنگ اقدام ویژه برخورداریم.

ما همچنین به خاطر پیشینه مان ناچار بوده ایم تا توانایی خود را در ضربه زدن به غیرقابل پیش‌بینی ترین نقاط، به حد کمال برسانیم.

افزون بر آن، من بر این باورم که اگر یک جنگ تمام عیار اعلام شود و یا این که کار به آن جا بیانجامد، ما توانایی آن را داریم که به گونه ای ایران را هدف قرار دهیم که در نتیجه ایران دیگر در وضعی نباشد که بتواند جنگ را ادامه دهد.

سوال: به نظر شما اسرائیل در یک جنگ بالقوه چه توانایی های اطلاعاتی را می‌تواند به خدمت بگیرد؟

هالوی: من فکر نمی‌کنم که در این جا مسئلۀ توانایی‌های اطلاعاتی مطرح باشد. ما از توانایی های جاری اطلاعاتی برخوردار هستیم که سالیان بسیار زیادی است بیست و چهار ساعته در خدمت نهادهای اطلاعاتی اسرائیل بوده اند.

من فکر می کنم که این ابزارها همه ساله تکمیل و روزآمد می شوند و من بر این باورم که اسرائیل نهایتا از برخی از بهترین توانایی های اطلاعاتی موجود، قطعا در خاورمیانه و احتمالا فراتر از آن، برخوردار است.

ویدئوی این گفتگو را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG