لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

قطع چند ساعته توئیتر و برخی دیگر سایتها؛ مقصر حملات سایبری اخیر کیست


حمله هکرها در روز جمعه، ۳۰ مهر، به سیستم اینترنتی آمریکا که بسیاری از وبسایت های عمده را تحت تأثیر قرار داده و آنها را برای ساعاتی از کار مختل کرد، بسیاری را از حملات مشابه در آینده نگران کرده است.

بنا به وبسایت «فورچن دات کام»، تحقیقات بر روی اختلال در اینترنت آمریکا نشان از یک مأموریت گسترده از سوی هکرها دارد که به قصد سود مالی صورت گرفته بود. با اینکه در وهله اول هکرها مقصر این اختلال اینترنتی هستند، اما عوامل دیگر نیز هستند که به گونه ای چنین رویدادهایی را ممکن ساخته اند.

از یک سو، شرکت های تولید ابزار الکترونیک، از جمله پرینتر و دوربین و غیره، هستند که محصولاتشان مجهز به لایه های امنیتی مناسب نبوده و به هکرهای پیشرفته اجازه می دهد از این لایه ها عبور کرده و به اطلاعات کاربر دسترسی پیدا کنند.

از سویی دیگر، می توان به قانونگذاران و مسؤولین امنیت اینترنتی اشاره کرد که در فراهم آوردن فضایی امن در اینترنت و یک سیستم امنیتی عمومی که بتواند در مقابل هکرها مقاومت کند همت بخرج نداده اند.

اما در نهایت می توان بخشی از تقصیر را به گردن کاربرها گذاشت. هنگامی که ما در ارتباطات اینترنتی، از امنیت کامپیوترها و دیگر وسایلی که به اینترنت وصل هستند اطمینان حاصل نمی کنیم، خود و دیگران را تحت خطر هک شدن قرار می دهیم. اگر در استفاده از خودرو و یا کپسول گاز محتاط هستیم باید به همان اندازه نسبت به تهدیدهای دنیای آنلاین آگاه و محتاط باشیم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG