لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

گسترش اختلال اینترنت در ایران؛ یک روزنامه‌نگار: «صیانت» ضربه سنگینی به اقتصاد زده است


اختلال اینترنت در ایران
اختلال اینترنت در ایران

اینترنت در نقاط مختلف ایران بیش از پیش دچار اختلال شده است و چنان‌که برخی شهروندان می‌گویند، مشاغل آنلاین و مرتبط با اینترنت دچار مشکل شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا در روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد، در مناطقی از کشور اینترنت در برخی ساعات قطع شده و سرعت آن در تهران به طوری کاهش یافته که کار کردن با آن دشوار شده است.

در سال‌های اخیر بارها اعتراضات مردمی در ایران با قطعی و اختلال در اینترنت همراه شده است. ناظران می‌گویند جمهوری اسلامی از این شیوه برای اخلال در روند اطلاع‌رسانی درباره اعتراض‌ها و گسترش آن به سایر نقاط کشور استفاده می‌کند.

اظهارات شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نیز وجود اختلال چشم‌گیر اینترنت را تأیید می‌کند.

ایجاد اختلال در اینترنت در حالی است که مشاغل عده قابل‌توجهی از شهروندان، از جمله برخی زنان سرپرست خانوار، به آن وابسته است و قطعی یا کندی اینترنت کسب و کار آنها را مختل می‌کند.

بهنام صمدی، روزنامه‌نگار اقتصادی در ایران، می‌گوید، «ریسک سیستماتیک صیانت و قطع اینترنت ضربه سنگینی به اقتصاد کشور زده» است.

او با تأکید بر افزایش «نارضایتی عمومی»، در توییتی نوشته است: «سیاست افزایش ۶۰ درصدی تعرفه اینترنت، فیلترینگ و کاهش پهنای باند خارجی هیچ کمکی به اقتصاد نمی‌کند.»

افزایش اختلال اینترنت، در حالی است که گزارش‌های روز دوشنبه نیز حاکی از این بود که دسترسی به اینستاگرام در ایران به سختی امکان‌پذیر است و تنها با استفاده از فیلترشکن به حالت عادی برمی‌گردد.

XS
SM
MD
LG