لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۴

سیم‌کارت بین‌المللی برای دور زدن فیلترینگ در ایران «تا ۹۰ میلیون تومان» فروخته می‌شود


گزارش‌ها از ایران حاکی است که سیم‌کارت‌های بین‌المللی برای دور زدن فیلترینگ بین «۱۰ تا ۹۰ میلیون تومان» داد و ستد می‌شود.

به گزارش وب‌سایت خبرآنلاین در روز یک‌شنبه ۲۵ تیر، خرید و فروش سیم‌کارت‌های بین‌المللی که از «۱۰ تا ۹۰ میلیون تومان» خرید و فروش می‌شود، برای «دور زدن فیلترینگ» مورد استفاده قرار می‌گیرد و صرف این «هزینه نجومی» برای دسترسی به «اینترنت آزاد در ایران» است.

در این گزارش، تأکید شده که فیلترشکن‌های موجود همیشه نمی‌توانند نیاز کاربران ایرانی را برآورده کنند و «قطع و وصل آنها» برای تاجران «خطرات زیادی» به دنبال دارد، از این رو به تهیه سیم‌کارت‌ روی آورده‌اند که در ایران و همه کشورها به جز «کره شمالی» می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

بنا بر این گزارش، این سیم‌کارت‌ها برای مرحله «تأیید هویت» در وب‌سایت‌هایی مثل «صرافی‌های ارز دیجیتال» و «چت‌بات‌های هوش مصنوعی» که شماره‌های با کد ایران را تحریم کرده‌اند استفاده می‌شود، هرچند کاربرد اصلی استفاده از آن »در سفرهای خارجی است.»

ویژگی این سیم‌کارت‌های بین‌المللی در این است که «می‌توان با تغییر آی‌پی اینترنتی از آن استفاده» کرد و بدین ترتیب «فیلترینگ را دور زد.»

مقامات جمهوری اسلامی اغلب پلتفرم‌های مورد استفاده مردم را فیلتر کرده‌اند و کاربران اغلب علاوه بر صرف هزینه برای تهیه فیلترشکن‌ها، بارها به کوچ دسته‌جمعی به شبکه‌های اجتماعی تازه‌تر مجبور شده‌اند.

علی بیگی، کارشناس اینترنت، پیشتر به صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی به اهداف مورد نظر خود از فیلترینگ نرسیده و در این میان فقط عده‌ای سود مادی برده‌اند.

علی بیگی: جمهوری اسلامی به اهداف مورد نظر خود از فیلترینگ نرسیده فقط عده‌ای سود مادی برده‌اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

چنان که، با وجود اعمال محدودیت‌ها از سوی جمهوری اسلامی، شمار قابل توجهی از کاربران با استفاده از فیلترشکن‌ها از پلتفرم‌های ممنوع شده استفاده می‌کنند و رفته رفته وابستگان حکومت بخشی از بازار فروش فیلترشکن را در دست گرفته‌اند.

سال گذشته مهاجرت حمیدرضا رضازاده، فرزند انسیه خزعلی معاون ابراهیم رئیسی به کانادا در ارتباط با فروش وی‌پی‌ان خبرساز شده بود.

XS
SM
MD
LG