لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

حمله تروريستی يازدهم سپتامبر و جامعه اطلاعاتی آمريکا


حمله تروريستی يازدهم سپتامبر و جامعه اطلاعاتی آمريکا
حمله تروريستی يازدهم سپتامبر و جامعه اطلاعاتی آمريکا

جامعه اطلاعاتی آمريکا يکی از نهادهای دولتی بود که بيشترين صدمه را در حمله تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ متحمل شد. در واقع وظيفه اين سازمان بود که از عمليات تروريستی مطلع و مانع از حمله به منافع آمريکا در داخل و خارج کشور شود.

ده سال پس از اين حمله نه تنها سازمان های اطلاعاتی آمريکا بلکه گروه های تروريستی نيز تغيير کرده اند.

هنگامی که حمله تروريستی ۱۱سپتامبر روی داد مايکل هيدن، مدير آژانس امنيت ملی بود سازمانی که ارتباطات و مکالمه های گروه های تروريستی را زير نظر داشت.

مايکل هيدن می گويد: ما می توانستيم پيام های تبريک شبکه القاعده را در تمام جهان بشنويم. من به رييس وقت سی آی ا گفتم دليل محکمی ندارم ولی پيداست چه کسی اين کار را کرده است. همه می دانيم کار القاعده است.

اما اگر سازمان های اطلاعاتی از اين حمله اطلاع داشتند چرا از وقوع آن پيشگيری نکردند.

مايکل هيدن می گويد: ما نقشه آنها را ديده بوديم حرف هايشان را در شبکه ها شنيده بوديم. انتظار وقوع آن را درشبکه های تروريستی القاعده مشاهده کرديم ولی تصور اين را که حمله در حال وقوع است نمی کرديم.

کميته ويژه ای به شکست سازمان های اطلاعاتی در جلوگيری از حمله يازدهم سپتامبر رسيدگی کرد. نتيجه گيری کميته اين بود که اين سازمان ها اطلاعات مختلفی داشتند اما هيچ کسی اين اطلاعات را جمع بندی نکرد. مشکل عمدتاً ناشی از آن بود که اين سازمان ها اطلاعات را در اختيار يکديگر نمی گذاشتند.

در نتيجه کنگره، مقام جديدی را ايجاد کرد. مدير اطلاعات ملی. دنيس بلر که مدتی اين مقام را در اختيار داشت می گويد مشکل نه کمبود اطلاعات بلکه زيادی آن بود.

کنگره، مرکز ملی ضد تروريسم را نيز ايجاد کرد که کار آن گردآوردن اطلاعات از تمامی سازمان های خبرگيری کشور است. مايکل ليتر که از سال ۲۰۰۷ تا چند ماه قبل رياست اين مرکز را به عهده داشت معتقد است اطلاعات بسيار زياد بهتر از کمبود آن است.

برخی تحليلگران معتقدند کشتن اوسامه بن لادن و فشار مستمر بر القاعده آن را به مرز نابودی کشانده است.

ولی مايکل ليتر می گويد گروه های تروريستی که با الهام از القاعده ايجاد می شوند هنوز برای غرب خطرناکند.

ايالات متحده در طی ده سال گذشته در مقابله با گروه های تروريستی بسيار موفق بوده است گرچه مايکل ريتر می گويد نمی توان ضمانت کرد که اين موفقيت صد درصد باشد.

مايکل ليتر گفت: سازمان های مقابله با تروريسم به شدت و تمام مدت در سطح جهانی کار می کنند. ولی هر قدر خوب کار کنيم هر قدر اطلاعات را با هم سهيم شويم و هر قدر فناوری اطلاعاتی پيشرفت کند گاهی اتفاق هايی روی می دهد.

ده سال پس از حمله ۱۱ سپتامبر سازمان های اطلاعاتی هنوز درگير افراط گرايان اسلامگرا و عمليات خشو نت بار آنان هستند.

XS
SM
MD
LG