لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

تبعات پنهان تورم؛ پس از گوشت و آجیل قسطی، «پوشاک قسطی» به بازار شب عید رسید 


بازار شب عید پوشاک کساد شد - تجارت‌نیوز
بازار شب عید پوشاک کساد شد - تجارت‌نیوز

منابع خبری داخلی با انتشار تصاویر و گزارش‌هایی، از افزایش اقلام «قسطی» میان صنوف مختلف ایران در آستانه بازار پایان سال خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، برخی از فروشگاه‌ها در آستانه بازار پایان سال خورشیدی، موسوم به «شب عید»، فروش کفش و لباس را برای مشتریان خود قسطی و در مواردی با تسویه «۱۰ ماهه» کرده‌اند.

بر این اساس، طی روزهای گذشته موارد محسوسی از صنف‌های مواد پروتئینی و خشکبار فروشی کشور اقدام به فروش «قسطی» کالاهای خود کرده‌اند که اکنون کفش و پوشاک نیز به آن افزوده شده است.

مرکز دولتی آمار ایران در آخرین گزارش خود از شاخص قیمت مصرف کننده خانوار‌های کشور در دی‌ ماه سال جاری، اعلام کرده بود که این شاخص نسبت به ماه قبل، «٢/٦ درصد» افزایش یافته است. بر همین اساس، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور در دی‌ ماه سال جاری نسبت به دی ماه سال گذشته، «٣٨/٥ درصد» بوده است.

این گزارش نشان می‌دهد که در دی ماه ١٤٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد «٢٢٢/٧» رسیده که نسبت به ماه قبل «٢/٦ درصد» افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل «٣٨/٥ درصد» افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل «٤٣/٦ درصد» افزایش داشته است.

بیستم بهمن ماه روزنامه «دنیای اقتصاد» چاپ تهران نیز از افزایش قیمت «پسته» در بازار ایران و عبور آن از مرز «یک میلیون تومان» در آستانه نوروز خبر داده و نوشته بود که این افزایش، در آستانه سال جدید و به‌واسطه افزایش نرخ دلار رخ داده است.

تورم شتابان و فراتر از سطح درآمد عمومی به همراه نابسامانی گسترده اقتصادی، سبب شده تا بسیاری از اقلام ضروری از سبد خرید و مصرف خانوار ایرانی حذف شوند یا در صورت تهیه آن، اقساطی و با کاهش در میزان و حجم مواجه شوند.

XS
SM
MD
LG