لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

چند خبر از ایران


اعتراض کشورها و سازمان های مدافع حقوق بشر به نامزدی جمهوری اسلامی به عضویت نهاد زنان سازمان ملل متحد

نامزدی جمهوری اسلامی به عضویت نهاد زنان سازمان ملل متحد، مورد اعتراض کشورها و سازمان های مدافع حقوق بشر قرار گرفت. سخنگوی سازمان عفو بین الملل گفته است جسارت ایران برای نامزدی در انتخابات هیات اجرائی نهاد زنان سازمان ملل، تعجب آور است. وی عضویت ایران در این نهاد را توهین به زنان ایران و زنان سراسر جهان قلمداد کرد.

سخنگوی دولت آمریکا در سازمان ملل نیز گفته است با در نظر گرفتن سابقه نامناسب ایران در زمینه رفتار با زنان و حقوق بشر، عضویت تهران در نهاد زنان سازمان ملل با پیامدهای منفی همراه خواهد بود. گروه کشورهای آسیائی در فهرستی که به سازمان ملل داده اند ایران را نیز به عضویت در نهاد زنان سازمان نامزد کرده اند.

آزاد شدن هنگامه شهیدی، روزنامه نگار

جمعی از زنان زندانی سیاسی به مناسبت آزاد شدن هنگامه شهیدی، روزنامه نگار، از زندان بیانیه ای منتشر کرده و ضمن ابراز خوشحالی از آزادی این زندانی، مقام های زندان را به اعمال فشارهای روحی بر زندانیان با هدف تن در دادن زندانی به خواست های حقیر و غیر مسئولانه محکوم کرده اند. زنان زندانی هم بند خانم شهیدی این قبیل رفتارها با زندانیان را اعمال فشارهای مضاعف و رفتارهای غیر انسانی با زندانیان قلمداد کرده اند.

حسین الله کرم: چنانچه مسئولان با بدحجابی برخورد قاطع نکنند حزب اللهی ها به دنبال حرکت های آنارشیستی خواهند رفت

حسین الله کرم، دیپلمات جمهوری اسلامی در کشورها ی بالکان و بنیانگزار گروه انصار حزب الله، بدحجابی در کشور را ناشی از نفوذ قدرت های خارجی دانسته و به خبرگزاری مهر گفته است چنانچه مسئولان با بدحجابی برخورد قاطع نکنند حزب اللهی ها به دنبال حرکت های آنارشیستی خواهند رفت.

حسین الله کرم از اقدام رسانه های داخلی در آنچه که او برخورد نرم در ۱۶ ماه گذشته پس از انتخابات ریاست جمهوری نامیده قدردانی کرده و گفته است این قدرت نرم، جامعه را در برابر میکرب های سیاسی و اجتماعی واکسینه می کند.

واکسینه شدن جامعه ایران در برابر میکرب های سیاسی و اجتماعی، عبارتی است که آیت الله خامنه ای در سخنان اخیر خود در شهر قم ابراز داشت.

دولت فنلاند به حسین علیزاده، دیپلمات پیشین ایران پناهندگی داد

دولت فنلاند به حسین علیزاده، دیپلمات پیشین ایران پناهندگی داد. حسین علیزاده یکی از سه دیپلمات ایرانی است که در اعتراض به برخورد دولت با مخالفان در پی انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری سال پیش از مقام خود استعفا داد و کمپین سفارت سبز را در حمایت از جنبش آزادی خواهی درایران به راه انداخت.

درخواست از دبیر کل سازمان ملل برای ارائه گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران

سازمان های معتبر و جهانی حقوق بشر با اشاره به خودداری دولت ایران از همکاری با ساز و کارهای کنونی حقوق بشر، در بیانیه مشترکی خواهان آن شدند که دبیر کل سازمان ملل گزارش جامعی از وضعیت حقوق بشر درایران ارائه کند، و فرستاده ویژه ای تعیین کند که دائما بر وضعیت حقوق بشر درایران نظارت داشته باشد. این سازمان ها همچنین خواهان آن شده اند که سازمان ملل به طور دوره ای درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور گزارش بدهد. عفو بین الملل، طرح ائتلاف دموکراسی، دیده بان حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، جامعه دفاع از حقوق بشر درایران، و نیز فدراسیون بین المللی حقوق بشر و شاخه های آن، بیانیه مشترک را امضا کرده اند.

اعدام عبدالعزیز نوتی زهی، فعال سیاسی بلوچ

عبدالعزیز نوتی زهی، فعال سیاسی بلوچ، به اتهام محاربه و فساد در زندان زاهدان به دار آویخته شد.

دادگاه انقلاب اسلامی زاهدان، این فعال سیاسی را به همکاری با تروریست ها، درگیری با ماموران انتظامی، نگهداری سلاح غیر مجاز و کشتن پنج تن از افراد نیروی انتظامی محکوم به اعدام کرده بود.

دستگاه قضائی، تاریخ محاکمه عبدالعزیز نوتی زهی را اعلام نکرده و مشخص نیست که وی از کمک وکیل مدافع برخوردار بوده و اتهام هارا پذیرفته است یا نه.

اعتراض کانون نویسندگان ایران نسبت به بازداشت منیژه نجم عراقی

کانون نویسندگان ایران نسبت به بازداشت منیژه نجم عراقی، منشی کانون اعتراض، کرده و خواهان منع پیگرد بی قید و شرط نامبرده شده است.

کانون در بیانیه روز جمعه خود یادآور شده است که روز سوم شهریور ماه، ماموران وزارت اطلاعات به خانه منیژه نجم عراقی مراجعه کرده و مهر و اسناد کانون، دستگاه کامپیوتر، و اسناد شخصی وی را ضبط کرده و باخود برده اند. وی در چهار نوبت به اتهام تبلیغ علیه نظام بازجوئی شده و در ۲۴ مهرماه بازداشت شده است. وی با سپردن وثیقه به طور موقت از زندان آزاد شده است.

شرکت در تجمع های کانون، حضور بر مزار محمد مختاری ، محمد جعفر پوینده و احمد شاملو از جمله اتهام هائی است که بر منشی کانون وارد شده است.

نامه سرگشاده استادان دانشگاه های استان خوزستان

استادان دانشگاه های استان خوزستان در نامه سرگشاده ای به مقامات، به شدت یافتن جو امنیتی در دانشگاه های استان اعتراض کرده و در مورد حمله حکومت به رشته ها ی علوم انسانی هشدار داده اند.

در نامه که به امضای گروهی از اعضای هیات علمی دانشگاه های پیام نور، شهید چمران، کشاورزی، علوم دریائی، صنعتی جندی شاپور و مجتمع فنی مهندسی بهبهان منتشر شده به روند جاری حاکم شدن فضای امنیتی و تهدید و دلهره بر دانشگاه ها و برهم خوردن امنیت شغلی و حرفه ای استادان، از مقام های دولتی خواسته اند مانع اجرای سیاست های ناسنجیده و مخربی شوند که به نوشته آنها، بنیان های علمی و فرهنگی کشوررا هدف گرفته است.

XS
SM
MD
LG