لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

پناهندگی پرخطر ایرانیان به استرالیا


دولت اندونزی اعلام کرد صدور روادید برای ایرانیان در مرزهای ورودی این کشور را متوقف کرده است.

دولت اندونزی می گوید این تصمیم به دلیل استفاده ایرانیان از خاک اندونزی بمنظور سفر غیرقانونی به استرالیا و کسب پناهندگی گرفته شده.
دولت استرالیا پیشتر از مقامات اندونزی خواسته بود تا شرایط ورود ایرانیان را به اندونزی سخت تر کنند.

روز جمعه ده ها تن از پناهجویان که بیشتر آنها ایرانی بودند، در جزیره نائورو در اقیانوس آرام در اعتراض به کندی روند پناهندگی از سوی دولت استرالیا دست به شورش زدند.

سالانه هزاران نفر وارد اندونزی می شوند تا با پرداخت پول به قاچاقچیان با قایق هایی ناامن و سوار کردن مسافر بیش از ظرفیت، به جزیره استرالیایی دورافتاده «کریسمس» در اقیانوس هند رفته تا خواستار پناهندگی شوند.

در طول سه سال و نیم گذشته تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر که شماری از آنها پناهجویان ایرانی بودند، براثر واژگون شدن قایق ها جان خود را ازدست داده اند. تنها در تیر ماه امسال دو قایق پناهجویان که شامل ایرانی ها و افغانها بود، در راه سفر به جزیره کریسمس غرق شدند.

امروز یکشنبه سفیر ایران در اندونزی، به خبرگزاری ایسنا گفته بر اساس تصمیم دولت اندونزی شهروندان ایرانی از ۲۹ مرداد، دیگر نمی‌توانند روادید ورود به خاک اندونزی را در فرودگاه‌های آن کشور دریافت کنند.

روز جمعه دولت استرالیا اعلام کرد دیگر به کسانی که بدون ویزا و با قایق به استرالیا بیایند اجازه ورود به خاک خود را نخواهد داد. این افراد به گینه نو و نائورو منتقل خواهند شد و در اردوگاه های پناهندگی برای مدت های طولانی خواهند ماند تا ازمیان آنان کسانی که واقعاً مشمول پناهندگی می شوند مشخص شوند.

وزیرخارجه استرالیا هفته پیش اعلام کرده بود ایرانیانی که از طریق قایق وارد استرالیا می شوند مهاجران اقتصادی هستند و بنابراین پناهجوی واقعی نیستند.
XS
SM
MD
LG