لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

هند مقررات جدیدی بر دیپلماتهای آمریکایی اعمال می کند


دولت هند، در اقدامی که به نظر می رسد جدیدترین تلافی دستگیری یک دیپلمات هندی در نیویورک باشد، خواهان پایان فعالیت های بازرگانی در باشگاهی در سفارت آمریکا در دهلی نو شده است.

وزارت امور خارجه هند روز چهارشنبه تا ۱۶ ژانویه به آمریکا مهلت داد که استفاده غیر دیپلمات ها را از استفاده از تاسیسات انجمن حمایت از جامعه آمریکایی، متوقف سازد.

دیپلمات های آمریکایی و دیگر آمریکاییان مقیم هند هر سال هزاران دلار برای عضویت در این باشگاه - که شامل رستوران، بار، استخر شنا و دیگر تاسیسات ورزشی است - می پردازند.

مقامات هند همچنین اعلام کردند آنها مصونیت دیپلماتیک مقامات آمریکایی را که مرتکب تخلفات رانندگی می شوند، لغو می کنند.

این اقدامات از دستگیری یک دیپلمات هندی درنیویورک در ۱۳ دسامبر ناشی می شود. او متهم است که مستخدمی را با کمتر از حداقل دستمزد استخدام کرده و در فرم تقاضای ویزا درباره آن دروغ گفته است. دیپلمات هندی این اتهامات را رد کرده است.

هند می گوید او باید از مصونیت دیپلماتیک برخوردارباشد، و شکایت کرده است که دیپلماتش در بازداشتگاه برهنه وجستجوی بدنی شده است. مقامات آمریکایی گفته اند آنها فقط مقررات مربوط به چنین مواردی را اجرا کرده اند.

دیپلمات هندی، که با سپردن وثیقه آزاد شده است، درصورت محکومیت، یا ۱۰ سال زندان روبروخواهد شد.

دهلی نو در پاسخ از کارکنان کنسولگری آمریکا خواسته است کارت های شناسایی خود را باز گردانند، ورقه های عبور در فرودگاه را لغو کرده و حصارهای امنیتی سیمانی را از مقابل سفارت آمریکا برداشته است.

دولت هند همچنین واردات مشروبات الکلی و مواد غذایی بدون پرداخت عوارض را محدود کرده است. این اقدام می تواند توانایی باشگاه را برای عرضه چنین فراورده هایی با قیمت های پایین محدود کند.
XS
SM
MD
LG