لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

هند اختلاف دیپلماتیک با آمریکا را کم اهمیت جلوه می دهد


سلمان خورشید، وزیر امور خارجه هند گفته است تنش های اخیر با ایالات متحده که پس از بازداشت یک دیپلمات هندی در آمریکا بر مناسبات بین دو کشور تاثیری نخواهد گذاشت.

خورشید روز شنبه به خبرنگاران گفت هند روابط ارزشمندی با ایالات متحده دارد که نباید تحت تاثیر یک سانحه قرار بگیرد. او خواهان گفتگوی بیشتر برای حل و فصل پرونده دویانی خوبراگاد شد که به اتهامات جعل روادید و سوء استفاده از خدمتکاری که از هند با خود به آمریکا آورده بود، در نیویورک بازداشت شد.

خوبراگاد روز ١٢ دسامبر در نیویورک بازداشت شد و پس از آن که گذرنامه خود را تحویل داد، اتهامات مبنی بر جعل ویزا و اظهارات کذب در مورد میزان پرداخت دستمزد به خدمتکار خود را رد کرد و به قید وثیقه ٢٥٠ هزار دلاری آزاد شد.

او همچنین در اعتراض به اقدام ماموران ایالات متحده برای بازرسی بدنی و دستبند زدن به هنگام بازداشت پرونده شکایت تشکیل داده، اقدامی که خشم دهلی نو را برانگیخته است.

دولت هند، در اقدامی آشکار به هدف محافظت از فرستاده دیپلماتیک خود از نظام قضایی ایالات متحده خوبراگاد را به هیات خود در سازمان ملل متحد منتقل کرده است. با این وجود، هنوز مشخص نیست که مقامات ایالات متحده موافقت کنند پیش از حل و فصل قانونی و قضایی پرونده این مقام هند، وی به نقطه دیگری منتقل شود.

معترضان روز شنبه در تامیل نادو عروسک های باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده و مجسمه آزادی را به آتش کشیدند. رهبر حزب منطقه ای نیز گفته است هند باید در اعتراض به این بدرفتاری همجنسگرایانی که در سفارت ایالات متحده در این کشور کار می کنند را بازداشت کند.

فعالان خشمگین در حومه بمبئی روز جمعه مغازه پیتزافروشی دومینو را غارت کردند.

هند در مورد بدرفتاری با دیپلمات خود به واشنگتن شکایت کرده و خواستار رفع کلیه اتهامات علیه دیپلمات خود شده است.

پریت بهاراره، دادستان ایالات متحده روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد شیوه رفتار با خوبراگاد بسیار با برخورد با سایر متهمان، به ویژه با شهروندان آمریکایی متفاوت بوده است.

به نظر می رسد ابراز همدری با خوبراگاد در هند بیشتر از حس همدردی است که او از کارفرمای خود می گیرد. گفته می شود وی فقط یک سوم مبلغی را که به مقامات ایالات متحده گزارش کرده بود، دریافت کرده است.
XS
SM
MD
LG