لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

هند حدود یک چهارم از واردات نفت اش از ایران را کم می کند


یکی از پالایشگاه های هند در خلیج بنگال
یکی از پالایشگاه های هند در خلیج بنگال

منابع آگاه می گویند هند قصد دارد یک چهارم کمتر از سطح سال گذشته از ایران نفت خریداری کند.

تایم تجاری هند نوشته، دهلی نو پیشتر تهدید کرده بود که اگر حق توسعه میدان گازی عظیم «فرزاد بی» به یک کنسرسیوم هندی داده نشود، به پالایشگاه های هند دستور خواهد داد خریدشان از ایران را کم کنند.

این کاهش خرید نفت، سقف واردات هند از ایران را به ۳۷۰ هزار بشکه در روز می رساند.

هند پس از چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و سال گذشته روزانه تا ۵۱۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می کرد.

پالایشگاه های دولتی هند و وزارت نفت هند در این باره اظهار نظری نکرده اند.

تحلیلگران بازار انرژی می گویند گذشته از مساله اختلاف بر سر میدان گازی «فرزاد بی»، هندی ها می کوشند از فاصله اندک بین قیمت نفت اروپایی برنت و نفت خاورمیانه نهایت استفاده را ببرند: «نفت بازار برنت به نسبت نفت متوسط تا سنگین خاورمیانه ارزان تر و شیرین تر است».

شرکت «روس نفت» هم پس از خرید «پالایشگاه نفت اِسار» هند، احتمالا نفت خام غیر ایرانی بیشتری از کشورهایی چون ونزوئلا وارد خواهد کرد.

کاهش واردات نفت از ایران شامل تمام پالایشگاه های هند نمی شود. یک پالایشگاه خصوصی در هند اخیرا اولین قراردادش با ایران را برای خرید ۳۰ هزار بشکه نفت در روز امضا کرد.

مصرف کل نفت خام هند حدود چهار میلیون و ششصد هزار بشکه در روز است. هند پس از آمریکا و چین بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان است. هند یکی از معدود کشورهایی بود که با وجود تحریم های بین المللی به خرید نفت از ایران ادامه داد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG