لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

افزایش تقاضای اجاره مسکن توسط افغانستانی‌ها در ایران


نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به افزایش جمعه افغانستانی‌ها در ایران از افزایش تقاضای درخواست اجاره مسکن از سوی آنها خبر داده است.

داوود بیگی‌نژاد به خبرگزاری ایلنا گفته است که «عمده افغان‌‌ها در مناطق ۱۹ و ۲۰ تهران سکونت دارند و در برخی از مناطق حاشیه شهر تعداد آنها بیشتر از ایرانی‌ها است.»

به گفته او افزایش جمعیت افغانستانی‌ها و بالا رفتن تقاضا برای مسکن استیجاری، توازن قیمت‌ها و بازار مسکن در برخی از مناطق را بر هم زده است.

موضوع اجاره بهای مسکن از عوامل متعددی تاثیر می‌گیرد و در همین رابطه روزنامه «دنیای اقتصاد» در شماره سه شنبه چهاردهم فروردین نوشته بود که جهش ارزی پایان سال ۱۴۰۲ عاملی برای «برهم خوردن آرامش نسبی قیمت مسکن» شد به‌طوری که تورم ماهانه میانگین ۱/۵ درصدی طی ۱۰ ماه اول سال گذشته، ناگهان در ماه‌‌های بهمن و اسفند، به بالای ۳/۵ ‌درصد رسید.

در گزارش این روزنامه تاکید شده بود با این رکود تورمی بزرگ، تعداد واحدهای مسکونی معامله‌‌شده در سال ۱۴۰۲، به میزان ۵۵ ‌درصد نسبت به سال ۱۴۰۱ کاهش پیدا کرد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در طی ده سال گذشته، اجاره بهای مسکن در تهران رشد چشمگیری را تجربه کرده و از سال ۹۱ تا ۱۴۰۰، نرخ اجاره بها رشد ۵۴۰ درصدی داشته است.

XS
SM
MD
LG