لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۳

شکاف فزاینده درآمد در آمریکا


سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا درباره وضعیت عمومی کشور - فوریه ۲۰۱۳
سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا درباره وضعیت عمومی کشور - فوریه ۲۰۱۳

رئیس جمهوری آمریکا مبارزه با نابرابری اقتصادی را در سخنرانی سالانه وضعیت عمومی کشور، و در دیدار با رهبر کاتولیک های جهان مطرح خواهد کرد.

نظرسنجی های دولتی در آمریکا نشان می دهد که فاصله درآمد بین ثروتمندترین آمریکاییان با دیگر مردم رو به افزایش است. نظرسنجی دفتر بودجه کنگره حاکی از آن بود که در سی سال گذشته درآمد یک درصد از جمعیت آمریکا – که ثروتمندترین افراد کشور را تشکیل می دهند – ۲۷۵ برابر شده است. در حالی که درآمد طبقه متوسط، یعنی پرجمعیت ترین گروه مردم در این کشور در مدت مشابه کمتر از ۴۰% افزایش یافته است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد در سخنرانی روز سه شنبه آینده در مورد وضعیت عمومی کشور، بر این مسأله تمرکز کند.

شکاف درآمد از خانه های اعیانی کالیفرنیا تا خانه های محقر دیترویت رو به افزایش است.

افرادی که از حداقل دستمزد برخوردارند، اخیراً برای مطالبه حقوق بالاتر در شهر آتلانتا به خیابان ها ریختند.

کارکنان رستوران های فست فود در واشنگتنهم خواست مشابهی دارند، یکی از آنها به صدای آمریکا گفت: «همه اش باید تقلا کرد. دیگر از این همه تقلا خسته شده ام. فقط دلم می خواهد در رفاه زندگی کنم.»

این سختی ها توجه دموکرات ها را در واشنگتن جلب کرده است. از جمله تا هارکین سناتور ایالت آیووا:
«برای کسانی که هیچ چیزی ندارند، و در پله های آخر نردبان زندگی هستند بسیار سخت است. این وضع به نفع ملت بزرگ ما نیست.»

آقای اوباما در سخنرانی وضعیت عمومی کشور بر این نکته تأکید خواهد کرد. وی می گوید: «احیای رویای آمریکایی ایجاد فرصت برای همه کسانی که می خواند کار کنند، باید کشور را یکپارچه کند. نباید مایه تفرقه در کشور شود. این آن چیزی است که ما باید بخواهیم – یعنی هر کسی که مایل است سخت کار کند و مسئولیت بپذیرد، باید فرصت کار کردن در اختیارش قرار گیرد.»

جان فرونتیر، تحلیلگر، می گوید امسال برای دموکرات ها سال انتخابات هم هست. وی می گوید:
«به نظر من یکی از موضوعاتی که او درباره شان صحبت خواهد کرد، مضمون فلسفی بزرگتر – یعنی این است که نه تنها وضع اقتصاد بهتر شود، بلکه وضعیت اقتصادی برای همه مردم بهتر شود – و این که اقتصادی که فقط به نفع ثروتمندان بهتر می شود آن چیزی نیست که او می خواهد.»

اما جان بینر رئیس مجلس نمایندگان می گوید تمرکز جمهوریخواهان روی مسأله دیگری است:
«وقتی مسأله را بررسی کنید می بینید که مردم آمریکا حق دارند که همچنان بپرسند: کجا کار پیدا می شود؟ الآن پنج سال است که این رئیس جمهوری برسر کار است، و وقتش است که قبول کند که سیاست هایش کارآمد نبوده اند.»

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از ایالت فلوریدا و کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری برای سال ۲۰۱۶، می گوید ایالت ها به طور مستقل و جداگانه می توانند در مورد کاستن از اختلاف درآمدها رهبری را برعهده بگیرند:
«دیوانسالاری و مقاومت در برابر تغییر در واشنگتن بیش از حد است. رویکرد دولت یعنی «یک روش برای همه چیز» برای حل مسأله ای با تنوع و پیچیدگی اختلاف درآمدها راهگشا نمی تواند بود.»

رئیس جمهوری آمریکا در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) برای دیدار با پاپ فرانسیس به واتیکان سفر خواهد کرد، و کاخ سفید می گوید مبارزه با فقر و نابرابری درآمدها در دستور کار وی در این سفر است.
XS
SM
MD
LG