لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۷

گروگان‌گیران پاریس در ویدئویی به داعش ابراز وفاداری کردند


تصویری از امدی کولیبالی که در ویدئوی تازه انتشاریافته دیده می‌شود
تصویری از امدی کولیبالی که در ویدئوی تازه انتشاریافته دیده می‌شود

یکی از گروگان‌گیران حملات مسلحانه اخیر در فرانسه در ویدئویی که روز یکشنبه منتشر شد، از وفاداری خود به گروه دولت اسلامی تاکید و مسلمانان فرانسه را به پیروی از روش خود ترغیب می‌کند.

در این ویدئوی هفت دقیقه‌ای که ظاهرا قرار بود پس از حملات منتشر شود، امدی کولیبالی، که عامل حمله به اغذیه‌فروشی یهودی بود می‌گوید حمله به نشریه فکاهی فرانسه و فروشگاه مواد غذایی کوشر، توجیهی است برای مداخله‌های نظامی فرانسه در کشورهای دیگر.

یک پلیس ضدتروریسم فرانسه گفته است فردی که در ویدئو صحبت می‌کند، بدون شک کولیبالی است.

طی سه روز عملیات خشونت‌بار در پاریس که با حمله مسلحانه به هفته‌نامه فکاهی شارلی ابدو در روز چهارشنبه آغاز شد، با حمله دوگانه روز جمعه به چاپخانه‌ای در حومه پاریس و سوپرمارکتی در شهر، روی هم ۱۷ کشته برجای گذاشت.

نیروهای امنیتی فرانسه کولیبالی ۳۲ ساله را روز جمعه در جریان عملیات کشتند. او قبل از آن که از پای درآید، مواد منفجره همراهش را در فروشگاه یهودی کار گذاشت. در این حمله چهار گروگان او جان باختند. پلیس همچنین دو برادر مهاجم به شارلی ابدو را پس از آن که در یک چاپخانه پناه گرفتند، کشت.

ارتباط با القاعده

برادران کواشی گفتند به القاعده وفادارند، که بیش از هر گروه اسلامگرای دیگری با دولت اسلامی رقابت دارد.

کولیبالی همچنین روز جمعه طی تماسی تلفنی با تلویزیون بی‌اف‌ام بر وفاداری‌اش با گروه دولت اسلامی تاکید کرد و گفت می‌خواست در حمایت از فلسطینی‌ها، یهودیان را هدف قرار دهد.

در این تماس، کولیبالی گفت که همراه با برادران کواشی حملات را طراحی کرده است. پلیس عضویت آنان در یک سلول اسلامگرا در شمال پاریس را تایید کرده است.

ویدئوی فوق مردی شبیه به کولیبالی را نشان می‌دهد که مشغول انجام تمرین‌های ورزشی است. ویدئو همچنین تصاویری از سلاح‌ها و مهماتی را در یک آپارتمان نشان می‌دهد. او با ردای سفید و تفنگ در دست و یا با لباس رزمی در ویدئو ظاهر می‌شود.

کولیبالی در ویدئو با اشاره به ابوبکر بغدادی، رهبر دولت اسلامی که در عراق و سوریه فعال است و اعضا و پیروان زیادی را در نقاط مختلف جهان جذب کرده است می‌گوید: «بلافاصله پس از اعلام خلافت، با خلیفه بیعت کردم.»

کولیبالی همچنین گفت که با برادران کواشی همکاری کرده است: «ما کارهایی را با هم و کارهایی را جداگانه انجام دادیم تا به بیشترین نتیجه برسیم.»

XS
SM
MD
LG