لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

تلفات زلزله ترکیه به دستکم ۳۷۰۰ کشته رسید؛ هوای سرد امدادرسانی را دچار مشکل کرده است


با افزایش تعداد کشته‌شدگان زلزله در جنوب ترکیه و شمال غربی سوریه، به بیش از «سه هزار و هفتصد نفر»، اوایل شب سه‌شنبه، مملو از فریاد مردمی بود که هنوز زیر آوار گرفتارند. آب و هوای سرد زمستانی، جستجوها را برای یافتن بازماندگان با مشکل مواجه کرده است.

بامداد روز دوشنبه ۱۷ بهمن، زلزله‌ای به بزرگی ۷.۸ درجه در مقیاس امواج درونی زمین قسمت‌هایی از جنوب ترکیه و شمال غربی سوریه را لرزاند.

این زلزله تا لحظه تنظیم این خبر حداقل «سه هزار و هفتصد» کشته و هزاران مجروح به جا گذاشته و تخمین زده می‌شود که شاید هزاران نفر هنوز زیر آوار باشند.

نهادهای امدادرسانی می گویند که همزمان با عملیات خا‌ک‌برداری و جستجوی هزاران ساختمان ویران شده، تعداد تلفات افزایش خواهد یافت.

فواد اوکتای، معاون رئیس‌جمهور ترکیه، گفت که چنین فاجعه‌ای «هر صد سال یکبار ممکن است رخ دهد.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، با اعلام «یک هفته عزای عمومی» در این کشور گفت: «به‌دلیل ادامه عملیات خاک‌برداری و تجسس در مناطق زلزله‌زده هنوز نمی‌دانیم که تعداد دقیق تلفات چقدر خواهد بود.»

همچنین به گزارش ایرنا، شش تیم از ایران در قالب تیم‌های «جست‌وجو، امداد و نجات، درمان اضطراری و مدیریت هماهنگی عملیات» برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله ترکیه به این کشور اعزام می‌شوند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در توییتر خود نوشت: «از تلفات جانی و ویرانی ناشی از زلزله در ترکیه و سوریه عمیقاً متأسف شدم. من به تیم خود دستور داده‌ام که در هماهنگی با ترکیه به نظارت دقیق اوضاع ادامه داده و هرگونه کمک لازم را ارائه دهد.»

دولت اسرائیل نیز اولین هواپیمای شامل کمک‌های بشردوستانه را به ترکیه ارسال کرد.

آلمان نیز از ارسال کمک‌های خود به این مناطق خبر داده است. نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان گفت که نهاد امداد فنی THW در حال آماده‌سازی ارسال کمک با ژنراتورهای برق اضطراری، چادر و پتو است و می‌تواند برای اردوگاه‌ها و پناهگاه‌های اضطراری، واحدهای تصفیه آب فراهم کند.

XS
SM
MD
LG