لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

این خبر به‌روز می‌شود| زلزله در ترکیه و سوریه صدها قربانی گرفت؛ شمار کشته شدگان رو به افزایش است


Syria Earthquake - تصویر خسارت ناشی از زلزله در بخش از سوریه
Syria Earthquake - تصویر خسارت ناشی از زلزله در بخش از سوریه

زلزله‌ای شدید در جنوب ترکیه و بخش‌هایی از سوریه صدها نفر کشته و هزاران نفر زخمی به جای گذاشت. اطلاعات خبرهای این گزارش به مرور به روز رسانی می‌شود.

مقامات محلی ترکیه و سوریه تا لحظه تنظیم این خبر اعلام کردند که دستکم ۱۱۸ نفر در پی زلزله‌ای که در ۱۰۰ سال اخیر در این مناطق بی‌سابقه بود، کشته شده‌اند. دستکم ۷۶ نفر از این کشته‌شدگان در ترکیه بودند. اگر چه شمار قربانیان ­­همچنان به دلیل اینکه زلزله در هنگام شب اتفاق افتاده در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکز زمین‌شناسی آمریکا اعلام کرد که زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷/۸ ریشتر روز دوشنبه جنوب شرق ترکیه را لرزاند و ساختمان‌ها را در چندین شهر تخریب کرد و در بخش‌هایی از سوریه نیزخساراتی به بار آورد.

با توجه به اینکه در زمان وقع زلزله بیشتر مردم در خواب بودند پیش بینی می‌شود شمار آسیب دیدگان همچنان افزایش یابد.

تصاویر تلویزیونی مردم بهت زده‌ای را نشان می‌دهد که با لباس خواب روی برف ایستاده‌اند و امدادگران را در حال جستجو در میان آوار خانه‌های آسیب دیده تماشا می‌کنند.

به گفته آژانس زمین شناسی آمریکا، این زمین لرزه در ساعت ۰۴:۱۷ صبح به وقت محلی رخ داده و همچنین پس لرزه‌ای به بزرگی ۶/۷ ریشتر ۱۵ دقیقه بعد نیز رخ داد.

به‌روز رسانی (۱):

بر اساس گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS)، پس از زلزله قدرتمندی که بامداد دوشنبه جنوب ترکیه را لرزاند، حداقل ۱۸ پس لرزه با بزرگی بیش از ۴ ریشتر ثبت شده است.

این سازمان اعلام کرد که هفت زمین لرزه با بزرگی بالای ۵ ریشتر را ثبت کرده است. به گفته سازمان زمین شناسی ایالات متحده، قوی‌ترین پس لرزه تاکنون تنها ۱۱ دقیقه پس از اولین زمین لرزه ثبت شده است و قدرت آن ۶/۷ ریشتر بوده است.

کارشناسان می‌گویند پس‌لرزه‌های قوی احتمالاً در ساعات و حتی روزهای آینده پس از زلزله‌ای به شدت زلزله‌ای که ترکیه صبح دوشنبه تجربه کرد، ادامه خواهند داشت.

به‌روز رسانی (۲):

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) به نقل از یک مقام وزارت بهداشت سوریه گزارش داد که در پی زمین لرزه شدید بامداد دوشنبه در جنوب ترکیه دست کم ۲۳۷ نفر کشته و ۶۳۹ نفر زخمی شدند. آمار رسمی کشته شدگان در سراسر ترکیه و سوریه اکنون به بیش از ۳۰۰ نفر و نزدیک به ۲۰۰۰ زخمی رسیده است.

به‌روز رسانی (۳):

بیش از ۵۰۰ نفر در دو کشور پس از زلزله قدرتمند ۷/۸ ریشتری که بامداد دوشنبه جنوب ترکیه را لرزاند، کشته شدند. به گفته فوات اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه، حداقل ۲۸۴ نفر در ترکیه کشته و بیش از ۲۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

تعداد کل قربانیان در سراسر ترکیه و سوریه اکنون حداقل ۵۲۱ نفر است. این زمین لرزه یکی از قوی‌ترین زلزله‌هایی است که در بیش از ۱۰۰ سال گذشته ترکیه را لرزاند و باعث ایجاد لرزش در سراسر منطقه، فروریختن ساختمان‌ها و فرار ساکنان به خیابان‌ها شد.

معاون رئیس جمهور ترکیه گفت که بیش از ۱۷۰۰ ساختمان در ۱۰ شهر ترکیه آسیب دیده است.

به‌روز رسانی (۴):

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده عمیقاً نگران خسارت‌های ناشی از زلزله در سوریه و ترکیه است. سالیوان در حساب توئیتر خود نوشت: «من با مقامات ترکیه در تماس بوده‌ام تا بگویم که آماده ارائه هرگونه کمک مورد نیاز هستیم.» مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد: «ما با هماهنگی با ترکیه به نظارت دقیق اوضاع ادامه خواهیم داد.»

به‌روز رسانی (۵):

سازمان زمین شناسی ایالات متحده با انتشار گزارشی اعلام کرد که براساس برآوردهای این سازمان تعداد قربانیان زمین لرزه قدرتمندی که بامداد دوشنبه جنوب ترکیه را لرزاند می‌تواند به ۱۰ هزار نفر نفر برسد.

این سازمان بر اساس برآوردهای خود که برمبنای مدل‌سازی مبتنی بر زمین‌لرزه‌های تاریخی در منطقه، جمعیتی که در معرض شدیدترین لرزش‌ها قرار گرفته‌اند و آسیب‌پذیری سازه‌ها در مناطق آسیب‌دیده به دست آمده، اعلام کرده است که ۴۷ درصد احتمال دارد که تعداد قربانیان بین هزار تا ۱۰ هزار نفر برسد، در حالی که ۲۷ درصد احتمال رسیدن آن بین ۱۰۰ تا هزار و ۲۰ درصد احتمال رسیدن تلفات جانی آن بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر وجود دارد.

این گزارش همچنین تخمین می‌زند که زیان‌های اقتصادی احتمالاً بین ۱ تا ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود که می‌تواند به ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی ترکیه برسد.

به گفته مقامات و رسانه های دولتی، تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر کشته و حدود ۳۰۰۰ نفر دیگر در ترکیه و سوریه زخمی شده‌اند.

به‌روز رسانی (۶):

بنابر آخرین گزارش‌ها، دستکم ۶۷۰ نفر در ترکیه و سوریه در پی زمین لرزه ۷/۸ ریشتری روز دوشنبه جان باختند.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که در سوریه حداقل ۳۸۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند که ۲۳۹ نفر از آنها در مناطق حلب، حماه، لاذقیه و طرطوس بوده‌اند.

گروه «کلاه سفیدها» که به عنوان «دفاع مدنی سوریه» شناخته می‌شود، همچنین از کشته شدن حداقل ۱۴۷ نفر در مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال غرب سوریه خبر داد.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که صدها نفر دیگر نیز در پی این زمین لرزه مجروح شدند و ۶۴۸ نفر در حلب، حماه، لاذقیه و طرطوس زخمی شدند. کلاه سفیدها افزودند که ۳۴۰ زخمی دیگر نیز در مناطق تحت کنترل مخالفان گزارش شده است.

پیش از این، معاون رئیس جمهور ترکیه، فوات اوکتای، گفته بود که در ترکیه دستکم ۲۸۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۲۳۲۳ نفر زخمی شده‌اند.

به‌روز رسانی (۷):

پس از زلزله ۷/۸ ریشتری که بامداد دوشنبه در جنوب ترکیه رخ داد و هزاران نفر دیگر را در هر دو کشور مجروح کرد، حداقل ۱۳۸۸ نفر در سراسر ترکیه و سوریه جان خود را از دست دادند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: در ترکیه دست کم ۹۱۲ نفر کشته و ۵۳۸۵ نفر زخمی شده اند.

همچنین به گفته خبرگزاری دولتی سوریه تاکنون حداقل ۱۰۴۲ زخمی گزارش شده، و دستکم ۴۷۶ نفر جان خود را در این کشور از دست داده‌اند که ۳۲۶ نفر از آنها در مناطق حلب، حماه، لاذقیه و طرطوس بوده‌اند. در همین حال، گروه «کلاه سفیدها» که به عنوان «دفاع مدنی سوریه» شناخته می‌شود نیز از کشته شدن دست کم ۱۵۰ نفر و زخمی شدن ۳۵۰ نفر در مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال غرب سوریه خبر داد.

به‌روز رسانی (۸):

به گفته رجب طیب اردوغان، دولت ترکیه پس از زلزله ویرانگری که بامداد دوشنبه جنوب ترکیه را لرزاند، از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، اتحادیه اروپا و ۴۵ کشور پیشنهاد کمک دریافت کرده است.

به‌روز رسانی (۹):

پس لرزه بزرگی به بزرگی ۷/۵ ریشتر ساعت ۱:۲۴ بعد از ظهر به وقت محلی بار دیگر ترکیه را لرزاند.

به گفته سازمان زمین شناسی ایالات متحده این پس لرزه تقریباً در ۹۵ کیلومتری (۶۰ مایلی) شمال زمین لرزه اصلی که کمی بیش از ۹ ساعت قبل در جنوب ترکیه رخ داد، واقع شده است.

این بزرگ‌ترین پس لرزه از بیش از ۳۰ پس لرزه‌ای است که تاکنون رخ داده است. این یک برآورد اولیه از بزرگی زمین لرزه است و ممکن است تغییر کند.

XS
SM
MD
LG