لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

عمران خان در آستانه انتخابات سراسری پاکستان به ۱۰ سال زندان محکوم شد


عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان. آرشیو
عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان. آرشیو

یک دادگاه در پاکستان روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن، عمران خان، نخست‌وزیر سابق این کشور، را به دلیل افشای اسرار دولتی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. این حکم تنها چند روز قبل از انتخابات عمومی پاکستان که روز ۱۹بهمن آغاز می‌شود، صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حزب تحریک انصاف پاکستان (پی.تی.آی)، متعلق به عمران خان؛ گفت که قصد دارد به حکم دادگاه که قرار است تا یکی دو روز دیگر به‌صورت کتبی صادر شود، اعتراض کند.

سخنگوی این حزب افزود: «این سنگین‌ترین حکمی است که این نخست‌وزیر سابق، تاکنون دریافت کرده است».

حزب «پی.تی.آی» گفت که دادگاه ویژه، عمران خان را به‌دلیل علنی کردن محتوای یک تلگراف محرمانه که توسط سفیر پاکستان در واشنگتن به دولت اسلام آباد ارسال شده بود، مجرم شناخته است.

همچنین شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه سابق، در همین پرونده به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این سیاستمدار پیش از این نیز در یک پرونده فساد مالی در مهرماه، به سه سال زندان محکوم شده بود. این احکام او را در آستانه انتخابات عمومی ۱۹ بهمن از کانون توجه عمومی خارج کرد.

ذوالفقار بخاری، دستیار عمران خان، به رویترز گفت که به تیم حقوقی فرصتی برای وکالت او یا بازجویی متقابل شاهدان داده نشد و این دادرسی در زندان آدیالا در راولپندی با امنیت حداکثری انجام شد.

نعیم پانجوتا، وکیل آقای خان، در پلتفرم شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ما این تصمیم غیرقانونی را نمی‌پذیریم.

همزمان یکی دیگر از وکلای عمران خان؛ علی ظفر، به تلویزیون «آی.آر.وای» گفت که با توجه به شرایط محاکمه و صدور حکم، احتمال ابطال این پرونده در دادگاه تجدیدنظر«۱۰۰ درصد» است.

در این ارتباط، آقای بخاری این محکومیت را تلاشی برای تضعیف حمایت از عمران خان خواند.

پیش از این نیز نخست‌وزیر سابق پاکستان که از مهرماه در زندان به سر می‌برد، با حکم سه سال محکومیت در یک پرونده فساد مالی، امکان شرکت در انتخابات سراسری ۱۹ بهمن را از دست داده بود.

تیم حقوقی عمران خان امیدوار بودند که او را پیش از موعد انتخابات از زندان آزاد کنند، اما حکمی که دادگاه ویژه صادر کرد، حتی با وجود تجدید نظر در دادگاه بالاتر، وی را از انتخابات محروم خواهد کرد.

در واکنش به حکم دادگاه ویژه، حزب نواز شریف، نخست‌وزیر فعلی و مخالف سیاسی اصلی عمران خان، گفت که این حکم به اندازه کافی سخت‌گیرانه نیست.

تحلیلگران بر این باورند که حزب نواز شریف بر اساس نظرسنجی‌ها، پیشتاز انتخابات خواهد بود و دولت جدید پاکستان را تشکیل خواهد داد.

عمران خان، ۷۲ ساله، سال گذشته پس از بالا گرفتن اختلافاتش با رهبران نظامی قدرتمند پاکستان که پیشتر برای قدرت رسیدنش در سال ۲۰۱۸ از او حمایت کرده بودند، برکنار شد.

عمران خان مبارزه بی‌سابقه‌ای را علیه سیستم نظامی پاکستان که به طور مستقیم دهه‌ها بر این کشور حکومت کرده است، به راه انداخت.

نخست‌وزیر سابق، نظامیان را متهم کرد که با حمایت آمریکا توطئه کردند و برای برکناری‌اش بانی رای عدم اعتماد به او در پارلمان شدند و همچنین در سوءقصد به جانش باعث زخمی شدن او شدند.

عمران خان همچنین اتهاماتی را به آمریکا وارد کرد اما این کشور ادعای او را که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، خواستار برکناری‌اش از قدرت شد، رد کرده است.

XS
SM
MD
LG