لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

حزب عمران خان می‌گوید نخست وزیر سابق پاکستان از نامزدی در انتخابات منع شده است


طرفداران عمران خان در پاکستان
طرفداران عمران خان در پاکستان

مقامات حزب عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، گفتند درخواست نامزدی او و اکثر حامیانش برای انتخابات ۱۹ بهمن رد شده است.

خان از ماه اوت زندانی است. قرار است او بر سر پرونده‌های اتهامی متعدد محاکمه شود. عمران خان اصرار دارد این پرونده‌ها علیه او برای جلوگیری از شرکت در انتخابات به عنوان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این بازیکن مشهور سابق کریکت پاکستان اوایل سال جاری به اتهام فساد مالی مجرم شناخته شد، اما دادگاه حکم سه ساله او را به حالت تعلیق درآورد و محکومیتش در حال تجدید نظر است.

کمیسیون انتخابات پاکستان به دلیل محکومیت در دادگاه درخواست نامزدی او را رد کرده است، اما حزب تحریک انصاف هفته گذشته بدون در نظر گرفتن این حکم، مدارک نامزدی خان را تحویل داد.

یک سخنگوی حزب تحریک انصاف گفت مدارک نامزدی تقریبا همه رهبران سراسری و استانی حزب تحریک انصاف، از جمله عمران خان، رد شده است.

به گفت او ۹۰ تا ۹۵ درصد مدارک نامزدهای حزب تحریک انصاف رد شده است.

یک مقام کمیسیون انتخابات پاکستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تایید کرد که درخواست نامزدی افراد مختلف حزب تحریک انصاف از جمله عمران خان بر اساس محکومیت او رد شده‌ است.

یک تحلیلگر سیاسی پاکستانی به خبرگزاری فرانسه گفت که چنین اقدام گسترده‌ای علیه یک حزب در پاکستان «بی سابقه» است.

خان، ۷۲ ساله، سال گذشته پس از درگیری با رهبران نظامی قدرتمند پاکستان که پیشتر برای قدرت رسیدنش در سال ۲۰۱۸ از او حمایت کردند، برکنار شد.

عمران خان مبارزه بی‌سابقه‌ای را علیه سیستم نظامی پاکستان که به طور مستقیم دهه‌ها بر این کشور حکومت کرده است، به راه انداخت.

خان نظامیان را متهم کرد که با حمایت آمریکا توطئه کردند و برای برکناری او یک رای عدم اعتماد در پارلمان طراحی کرده‌اند و همچنین در سوء قصدی باعث زخمی شدنش شدند.

آمریکا پیشتر ادعای خان را که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار برکناری خان از قدرت شد، رد کرده است.

XS
SM
MD
LG