لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

صندوق بين المللی پول می گويد اقتصاد جهانی ۵ درصد رشد داشته است


صندوق بين المللی پول می گويد اقتصاد جهانی ۵ درصد رشد داشته است
صندوق بين المللی پول می گويد اقتصاد جهانی ۵ درصد رشد داشته است

مقامات صندوق بين المللی پول به رغم آنکه خبر از رشد نزديک به ۵ درصدی اقتصاد جهانی می دهند در مورد سيستم مالی جهان، ابراز نگرانی کرده اند.

باوجود پيشرفتهای بدست آمده پس از بحرانهای مالی جهان مقامات صندوق بين المللی پول هشدار داده اند که هنوز سيستم مالی جهان شکننده است و هنوز خطر فرورفت به يک پس بحران مالی ديگر، وجود دارد. مقامات همچنين ميگويند که برای ثبات بازارهای مالی جهان اقدامات و تدابير بسياری بايد به انجام برسد. به گفته مقامات اين صندوق در ۶ ماه گذشته پس رفتی در ثبات سيستم مالی جهان مشاهده شده که بازسازی اقتصاد جهانی را به مخاطره مياندازد.

در خبری ديگر موسسه پژوهشی عرضه مديريت اعلام کرد که بخش خدماتی اقتصاد آمريکا در ماه گذشته و برای نهمين ماه متوالی رشد کرده که اين ميزان رشد آن بيش از انتظار کارشناسان اقتصادی بوده است. بخش خدماتی دو سوم بازار اشتغال آمريکا را تشکيل ميدهد که رشد آن بستگی بسيار به ميزان مصرف شهروندان اين کشور دارد.

در همين رابطه شرکت اعتباری مسترکارد آمريکا اعلام کرد که در ماه گذشته ميلادی بر ميزان مصرف مردم افزوده شده است. ولی انجمن بانکهای آمريکا خبر از ديرکرد بدهی های مردم در سه ماه دوم سال جاری را داده است.

در تحولی ديگر اتحاديه اروپا و کره جنوبی، در تلاش برای کاهش ميلياردها دلار تعرفه های گمرکی، روز چهارشنبه قرارداد بازار آزاد را به امضاء رساندند. انتظار ميرود که اين قرارداد پس از تصويب پارلمان اروپا، از ماه ژوئيه سال آينده بمورد اجراء گذشته شود. در همين حال ژاپن که پس از اين توافق موقعيت تجاری خود را در مخاطره می بيند به تکاپو افتاده است تا قرار داد مشابهی با اتحاديه اروپا به امضاء برساند.

مقامات ژاپن که در اجلاس آسيا/اروپا در بروکسل شرکت داشتند ابراز اميدواری کردند که از بهار سال آينده مذاکرات تجارت آزاد را با اتحاديه اروپا آغاز خواهند کرد. ژاپن بعد از چين بزرگترين طرف تجاری اتحاديه اروپا به شمار ميرود.

در خبرهای اقتصادی اروپا همچنين آمده است که قيمت اجناس در بريتانيا در ماه گذشته بشدت افزايش يافته که چنين افزايشی در ۱۵ ماه گذشته بيسابقه بوده است. در همين حال فدراسيون استخدام و کاريابی بريتانيا اعلام کرد که در ماه گذشته از رشد بازار اشتغال آن کشور، کاسته شده است.

در بازار فلزات گرانبهای نيويورک روز سه شنبه طلا بار ديگر رکورد بالاترين ارزش خود را شکست و هر اونس به مبلغ يکهزار و سيصد چهل و يک دلار بيست سنت دادوستد شد.

XS
SM
MD
LG