لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

صندوق بین المللی پول: اقتصاد جهانی قوت می گیرد


صندوق بین المللی پول می گوید اقتصاد جهانی ترمیم یافته و کم کم قدرت می گیرد.

اولیویه بلانشار، مشاور اقتصادی صندوق بین المللی پول روز سه شنبه گفت صندوق پیش بینی می کند که رشد اقتصاد جهان در سال جاری به ۳.۶% برسد. این رقم در سال گذشته میلادی ۳% بود. وی گفت در سال ۲۰۱۵ میزان رشد اقتصاد جهان بار دیگر افزایش می یابد و به ۳.۹% خواهد رسید.

آقای بلانشار گفت اقتصاد امروز نسبت به سال ۲۰۰۸ که بازارهای جهانی سقوط کرد، «نه تنها قویتر، بلکه گسترده تر هم شده.» وی می گوید سیاست های ریاضت اقتصادی که کشورها در آن دوران برای کاستن از میزان بدهی خود اتخاذ کرده اند، تسهیل می شود، سرمایه گذاران «کمتر نگران» سقوط اقتصاد دولت هستند، و بانک های دنیا «اندک اندک قوت بیشتری می گیرند.»

با این حال، مشاور اقتصادی صندوق بین المللی پول گفته که نگرانی هایی وجود دارد، از جمله این که پتانسیل رشد در اقتصادهای پیشرفته «خیلی پایین» است، و پیشرفت در اقتصادهای تازه رشد احتمالاً رو به تضعیف می رود. وی می گوید نابرابری درآمد میان دارا و ندار در جوامع مشکل بزرگتری ایجاد کرده است.

به گفته اولیویه بلانشار، بهبود وضع اقتصاد در نقاط مختلف جهان نامتوازن است – ایالات متحده بزرگترین و قویترین اقتصاد جهان را دارد. و صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که امسال ۲.۸% رشد داشته باشد. بعد از آمریکا، آلمان که بزرگترین اقتصاد حوزه یورو با ۱۸ عضو است، ۷.۱% رشد خواهد داشت. صندوق بین المللی پول می گوید برای اولین بار در دو سال اخیر، اقتصاد کشورهای جنوب حوزه یورو «رشد مثبت ولی کندی خواهند داشت.»
XS
SM
MD
LG