لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

بازگشائی بانک ها درقبرس همراه با محدودیت هائی شدید


بانک ها در سراسر قبرس پس از قریب دو هفته از تعطیل شدن آنها در بحبوبه نزدیک به فروپاشی اقتصادی در این کشور جزیره ای، طبق برنامه ای که تنظیم شده بود، روز پنجشنبه، دوباره باز شدند.

سپرده گذاران پیش از ظهر، قبل از آنکه بانک ها درهای خود را بازکنند، در صف هائی طولانی در پیاده روهای اطراف بی صبرانه منتظر دسترسی به سپرده هایشان بودند.

بانک ها شش ساعت باز می مانند و مردم فقط مجاز به برداشت ۳۸۳ دلار در روز از حساب هایشان هستند. مسافرانی هم که این جزیره مدیترانه ای را ترک می کنند نمی توانند بیش از ۳۸۳۱ دلار بیرون ببرند.

مقامات قبرسی می گویند هدف از این محدودیت های بسیار شدید جلوگیری از هجوم صاحبان سپرده ها برای خالی کردن حساب های بانکی و بروز فاجعه ای جدید در نظام بانکی کشور است.

تدارکات امنیتی در اطراف بانک ها، از چهارشنبه شب که کامیون های زرهی حامل هزاران هزار یورو به بانک ها در رفت و آمد بودند، و کارمندان نیز بازگشائی بانک ها را تدارک می دیدند، بسیار شدید بود.

بانک های قبرس از روز ۱۶ مارس تعطیل بودند و دولت برای گرفتن یک کمک ۱۳ میلیارد دلاری بمنظور نجات آنها از ورشکستگی، با همسایگان اروپائی، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول گفتگو می کرد.

قبرس، سرانجام در چارچوب توافقی که حاصل شد موافقت کرد ۴۰ درصد، و یا بیشتر، از سپرده های بیش از ۱۳۰ هزار دلار در حساب های بیمه نشده را ضبط کند، تا بتواند خود نیز مخارج بخشی از نجات بانک ها را بعهده بگیرد.

این توافق در عین حال مستلزم بازسازی بانک قبرس است که بزرگترین بانک وام دهنده در آن کشور است.
XS
SM
MD
LG