لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

واکنش به ادعاهای وزیر کار؛ خبرگزاری ایلنا: وزیر دروغ می‌گوید؛ روزنامه هم‌میهن: آمارها ساختگی است


صولت مرتضوی، وزیر کار دولت جمهوری اسلامی
صولت مرتضوی، وزیر کار دولت جمهوری اسلامی

ادعای وزیر کار دولت ابراهیم رئیسی مبنی بر ایجاد یک میلیون شغل در سال با واکنش‌های متفاوت روبرو شده است به‌طوری‌که خبرگزاری «ایلنا» در گزارشی آمار ارائه شده توسط وزیر را «خلاف واقع» دانسته و نوشت آمار اشتغال‌زایی در میدان عمل حس نمی‌شود و روزنامه «هم‌میهن» تاکید کرده که آمار اداری وزارت کار «بی‌پایه و صوری و ساختگی» است.

صولت مرتضوی، وزیر کار دولت جمهوری اسلامی روز ۲۹ مرداد ماه در اظهاراتی که در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد، مدعی ایجاد بیش از ۱ میلیون و ۹۷۰ هزار فرصت شغلی در ۲ سال گذشته شد که واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

خبرگزاری ایلنا در همین رابطه نوشته است ارایه‌ آمار نزدیک به دو میلیون نفری ایجاد اشتغال در کشور درحالی مطرح می‌شود که کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند در خوشبینانه‌ترین حالت اشتغال به نقطه‌ای خواهد رسید که ظرفیت‌های اشتغال خالی شده از قبل را تا حدی پر کند.

این رسانه تاکید می‌کند که کارشناسان و آشنایان به حوزه روابط کار بر این باور هستند که جامعه؛ آمار اشتغال‌زایی منتشر شده توسط بالاترین مقام دولت در حوزه کار و امور اجتماعی را در میدان عمل حس نمی‌کنند.

خبرگزاری ایلنا با استناد به کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در آخرین آمار منتشر شده در حوزه اشتغال نوشته است که «نرخ مشارکت اقتصادی پایین، آمار کاهش نرخ بیکاری به زیر ۸/۳ درصد سال جاری را عملا زیر سوال می‌برد.»

یک اقتصاددان در این ارتباط گفته است که اگر مرکز آمار ارقام وزیر کار درباره افزایش اشتغال را تایید کند، قطعاً می‌توان آن را پذیرفت ولی معمولا چنین نیست.

هادی حق شناس تاکید کرده است که «وقتی نرخ مشارکت در کشور کاهشی بوده است، نرخ بیکاری تنها به قیمت خروج بخشی از جامعه از جرگه نیروی آماده به کار کاهش می‌یابد.»

حق شناس می‌گوید باید اشتغال خالص محاسبه شود و تا مقدار «شغل از دست رفته در جامعه در همان بازه زمانی» از اشتغال مورد ادعا کسر نشود، این آمار نمی‌تواند قابل توجه باشد.

روزنامه هم‌میهن نیز در گزارشی به راستی‌ آزمایی ادعای وزیر کار پرداخته و نوشته است که مرجع رسیدگی به این ادعا، گزارش‌های فصلی از فعالیت و بیکاری است که مرکز آمار می‌دهد و نه گزارش‌های اداری بی‌پایه و صوری و ساختگی.

گزارش نویس این روزنامه تعریف اشتغال و کیفیت شغل ایجاد شده را محل بحث دانسته و نوشته است که هرگاه فردی برای چند ساعت در هفته فعال باشد و دستمزد بگیرد، شاغل نامیده می‌شود اما کار در مزرعه و کارخانه و یک خدمت مهم فرق می‌کند با کار خدماتی خانه یا رانندگی حمل‌ونقل درون‌شهری اینترنتی.

این گزارش تاکید می‌کند اشتغال واقعی مستلزم سرمایه‌گذاری‌های جدی است و افزایش صددرصدی اشتغال در تاکسی‌های اینترنتی، فقط یک معنا دارد و آن فقدان ظرفیت برای مشاغل پایدار و مولد است.

این روزنامه در نهایت تاکید کرده که باید دولت محور اقتصادی خود را بر جذب سرمایه‌گذاری و اشتغال مولد بنا کند که تحقق این امر نیز، نیازمند فراهم شدن بسترهای لازم و در صدر آنها، حل مسائل و کاهش تنش‌های خارجی و داخلی است.

XS
SM
MD
LG