لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

متهمان پرونده ترور رفيق حريری بطور غيابی محاکمه خواهند شد


متهمان پرونده ترور رفيق حريری بطور غيابی محاکمه خواهند شد
متهمان پرونده ترور رفيق حريری بطور غيابی محاکمه خواهند شد

دادستانهای پرونده ترور رفيق حريری، نخست وزير فقيد لبنان، اعلام کردند در مکالمات تلفنی ضبط شده چهار متهم اصلی اين پرونده که از سال ۲۰۰۵ باقی است، علائم ضمنی دال بر ارتباط اين افراد با واقعۀ ترور وجود دارد. اين خبر در ادعانامه روز چهارشنبه دادگاه ويژه رسيدگی به پرونده ترور رفيق حريری انتشار يافته است.

ادعانامه دادگاه بين المللی ويژه رسيدگی به پرونده ترور رفيق حريری، نخست وزير پيشين لبنان، در ۴۷ صفحه، روز چهارشنبه عليه چهار متهم اصلی پرونده، صادر شد.

گفته می شود اين افراد از اعضای گروه حزب الله هستند، گروهی که از پشتيبانی دولت ايران برخوردار است.

محمد کعبانی، از نمايندگان پارلمان لبنان و از اعضای بلوک چهارم مارس می گويد: دادگاه وارد مرحله جديدی می شود و قرار است کار خود را آغاز کند. تا کنون ما فقط يک سری اتهامات در دست داشتيم. محاکمات بزودی آغاز خواهد شد. ما به دادگاه بين المللی اعتماد داريم و همواره معتقد بوده ايم که تنها اين دادگاه می تواند از عهده کشف حقايق بر آيد و در ضمن عدالت را نيز اجرا کند.

اين ادعانامه زمانی منتشر شد که دادگاه ويژه رسيدگی به اين پرونده هفته گذشته اعلام کرد مقامهای لبنانی تا کنون نه موفق به دستگير کردن اين افراد شده اند و نه ادعانامه عليه آنان صادر کرده است، اقدامی که مردم لبنان از سال ۲۰۰۵ تا کنون بی صبرانه در انتظارش بوده اند. در متن اتهامات آمده است، اين ترور توسط مصطفی بدرالدينی، از فرماندهان حزب الله، طراحی و هدايت شده است. فردی که گفته می شود عامل بمبگذاری سال ۱۹۸۳ در پادگان تفنگداران دريايی آمريکا در بيروت است و به قتل ۲۴۱ نفر از شهروندان آمريکا متهم است.

مظنونان ديگر، سليم عياش با نام مستعار ابو سليم، اسد صبرا و حسن انيسی هستند که وی نيز نام خود را به حسن عيسی تغيير داده است.

اين افراد متهمند که در روز ۱۴ فوريه سال ۲۰۰۵ با منفجر کردن يک وانت مملو از مواد منفجره رفيق حريری نخست وزير پيشين لبنان و ۲۲ نفر ديگر را به قتل رساندند.

حزب الله ضمن تکذيب اين اتهام اعلام کرده است هرگز اين افراد را تحويل نخواهد داد.

در ادعانامه آمده است اين اتهامات بر اساس يک مجموعه شواهد و قرائن ضمنی و از طريق استدلال و استنتاجهای منطقی مطرح شده اند.

دادستانهای پرونده در مقدمه ادعانامه نيز اذعان می کنند که به جز سالها تحقيق پيگيرانه، مدرک مستقيم و قاطعی عليه متهمان در دست ندارند، اما همه شواهد و حقايق ضد آنها عمل می کنند.

با توجه به اينکه دولت لبنان تا کنون قادر به دستگيری اين افراد نبوده است، دادگاه بين المللی برای نخستين بار اين متهمان را بطور غيابی مورد محاکمه قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG