لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۱

مطبوعات و دادگاه رسيدگی به ترور رفيق حريری


مطبوعات و دادگاه رسيدگی به ترور رفيق حريری
مطبوعات و دادگاه رسيدگی به ترور رفيق حريری

واشنگتن پست می نويسد اعلام جرم علیه اعضای حزب الله در ماجرای ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، که در سال ۲۰۰۵ میلادی همراه با ۲۱ تن دیگر در بیروت به قتل رسید تازگی آنچنانی ندارد و از یکسال پیش به رسانه ها درز کرده بود اما جزيیاتی که دادگاه رسیدگی سازمان ملل به ترور رفیق حریری برپایه شواهد پیرامونی در یک گزارش ۴۷ صفحه ای منتشر کرده، تمرکز تحقیقات را که نخست بر نقش احتمالی سوریه در طرح ریزی و سازماندهی عملیات ترور معطوف بود، به تعدادی از عوامل مظنون ایفای نقش در قتل نخست وزیر پیشین لبنان تغيير جهت داد. واشنگتن پست با اشاره به آزاد بودن هر چهار متهم پرونده و اعلام عدم تمایل دولت لبنان نسبت به پیگرد و دستگیری متهمان می نویسد با اینحال هنوز مشخص نیست تلاش موجود برای کشف حقیقت درباره قتل رفیق حریری بتواند عوامل مقصر را به دست عدالت بسپارد.

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به گزارش قاضی دادگاه رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری و شواهد پیرامونی ذکر شده در آن از جمله استناد به مکالمات تلفنی چهار متهم پرونده و اینکه حزب الله و مقام های لبنان مدت هاست اسرايیل را به نفوذ و جاسوسی در شبکه ارتباطات لبنان متهم کرده اند می نویسد اقدام دادگاه نه تنها از دودستگی واکنش ها نسبت به تحقیقات سازمان ملل درباره ترور رفیق حریری نکاسته است بلکه به پرسش های دیگری از قبیل هویت آمران و ارتباطشان با عوامل خارجی و جایگاه لبنان در مقابل اسرايیل دامن زده است.

وال استریت جورنال در مطلبی در همین زمینه به نقل از تحلیلگران نوشت گزارش دادگاه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان در سال ۲۰۰۵ دو دستگی سیاسی و فرقه ای در آن کشور را میان سنی های طرفدار غرب و حامی دادگاه سازمان ملل و شیعیان حامی حزب الله که دادگاه را با انگیزه سیاسی قلمداد می کنند، عمیق تر کرده است. به گفته تحلیلگران جزيیات منتشرشده در گزارش دادگاه کمکی به تنش های فرقه ای موجود در لبنان بویژه هنگامی که بیم سرایت ناآرامی های سوریه به آن کشور می رود، نخواهد کرد.

در همين حال نجيب ميقاتی، نخست وزير لبنان، از کابينه اش خواست به ادعانامه دادگاه بين المللی رسيدگی به پرونده ترور رفيق حريری متعهد باشد. اين ادعانامه نشانه هايی از ارتباط چهار متهم به قتل رفيق حريری، نخست وزير پيشين، را با حزب الله لبنان، منتشر کرده است. آقای ميقاتی اعلام کرد تحولات اين پرونده را مسؤلانه به اطلاع همگان خواهد رساند.

نخست وزير لبنان اين اظهارات را در مراسمی که برای گراميداشت محمود عباس، رييس تشکيلات خودگران فلسطين برگزار شده بود، عنوان کرد.

رفيق حريری و ۲۱ نفر ديگر در سال ۲۰۰۵ بر اثر انفجار يک بمب در بيروت کشته شدند. دادگاه روز چهارشنبه اعلام کرد اتهام عليه اين چهار مظنون به اثبات رسيده و دلايل کافی برای محاکمه آنان موجود است. سعد حريری، نخست وزير پيشين لبنان و پسر رفيق حريری، می گويد تصميم دادگاه به علنی کردن اعلام جرم در مورد قتل پدرش قدمی مهم در کشف واقعيت و اجرای عدالت است.

XS
SM
MD
LG