لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

هشدار روسیه درباره تبعات حمله به راکتور سوریه


روسیه از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است تا در مورد تاثیر احتمالی حمله موشکی به رآکتور اتمی کوچک سوریه تحقیق کند

«آژانس بین المللی انرژی اتمی» روز جمعه (٦ سپتامبر) اعلام کرد درخواستی از روسیه دریافت کرده است تا در مورد تاثیر احتمالی حمله موشکی به راکتور اتمی کوچک سوریه تحقیق کند و این مسئله را مدنظر قرار داشته باشد.

روسیه طی هفته اخیر اعلام کرد حمله نظامی به سوریه و حمله تصادفی و یا عمدی به راکتور تحقیقاتی نزدیک دمشق پیامدهای فاجعه باری خواهد داشت. این راکتور حاوی اروانیوم رادیواکتیو است.

دولت آقای پوتین از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است تا خطر اقدام نظامی احتمالی ایالات متحده به سوریه و مجازات دولت اسد برای استفاده از سلاح شیمیایی را در اسرع وقت و با فوریت مورد ارزیابی قرار دهد.

جیل تودور، سخنگوی این سازمان مستقر در وین در یک یادداشت اینترنتی بدون ارائه جزئیات بیشتر تاکید کرده است که آژانس این درخواست رسمی را از روسیه دریافت کرده است.

روسیه هشدار داده است حمله نظامی به این تاسیسات عامل آلودگی مناطق اطراف به اورانیوم غنی شده با سطوح بسیار بالا خواهد بود و پیش بینی سرنوشت سلاح های اتمی و این که به دست چه فرد و یا گروه هایی خواهد افتاد، غیرممکن خواهد بود.

کارشناسان اتمی می گویند: «راکتور مینیاتوری منبع نوترون» نوعی راکتور تحقیقاتی است که معمولاً از سوخت اورانیومی استفاده می کند که در سطوح بسیار غنی شده است. این راکتور کوچک است و هر گونه نشت رادیواکتیو خطر جدی را برای جمعیت و مناطق اطراف آن پدید خواهد آورد.

بنا به گفته کارشناسان، این راکتور حدود یک کیلوگرم اورانیوم غنی شده در سطوح بسیار بالا دارد. این در حالی است که با کمتر از ٢٥ کیلوگرم، می شود بمب (اتمی) ساخت.

یک دیپلمات غربی مقیم وین که نخواسته در این گزارش از وی نام برده شود، این مسئله را چندان جدی تقلی نمی کند و می گوید:«احتمال این که چنین امری اتفاق بیافتد، بسیار اندک و میزان اورانیومی که در این راکتور تحقیقاتی وجود دارد، بسیار ناچیز است. نظر من این است که آژانس هم این مسئله را نگران کننده نمی داند».

مسکو قدرتمندترین متحد و دوست بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است و از تصویب قطعنامه های سازمان ملل علیه دمشق ممانعت به عمل آورده و همچنین هشدار داده است که هر گونه حمله نظامی علیه سوریه عامل تشدید تنش هاست و تلاش ها برای پایان دادن به جنگ داخلی این کشور را تضعیف خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG