لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۰۶

شورای حکام بعد ۱۲ سال، پرونده ابعاد نظامی هسته ای ایران را مختومه کرد

۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک نشست ویژه با اکثریت آرا، به قطعنامه پیشنهادی کشورهای پنج بعلاوه یک برای مختومه شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی ایران رای دادند. این مختومه شدن، می تواند به لغو تحریمها علیه ایران منجر شود.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دقایقی پیش پرونده ابعاد احتمالی نظامی ایران را مختومه اعلام کرد.

اعضای شورای حکام آژانس انرژی اتمی بعد از نهار برای جلسه درباره ابعاد هسته ای ایران آغاز شده است.

رویترز سه شنبه گزارش ده صفحه ای را بازبینی کرده هیات نظارت بر تحریم های ایران آن را چهار روز پیش برای کشورهای عضو شورای امنیت فرستاده است.

آزمایش موشکی اخیر ایران موجی از اعتراض در میان کشورهای غربی را برانگیخت.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد
سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد هفته پیش در واکنش به انتشار اخباری درباره آزمایش یک موشک بالیستیک میان‌برد جدید، گفت آمریکا در حال بررسی جدی صحت این اخبار است و در صورت تایید، آن را در شورای امنیت مطرح خواهد کرد.

غیر از این، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا عصر سه شنبه در واکنش به انتشار اخباری درباره انجام یک آزمایش موشکی جدید در ایران، از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده بابت آنچه او "عدم پاسخ" واشنگتن به این اقدامات ایران خواند، انتقاد کرد.

براساس این قطعنامه که پنج سال پیش تصویب شد، ایران از فعالیت‌در خصوص تولید موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای و آزمایش‌های موشکی که در آن از تکنولوژی بالستیک استفاده شده باشد، منع شده است.

موشک عماد نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران است مهرماه امسال، حسین دهقان وزیر دفاع ایران خبر آزمایش آن را داد.

شورای نظارت بر تحریم ایران: آزمایش موشک عماد نقض قطعنامه سازمان ملل است

نهاد ناظر بر تحریم های ایران در سازمان ملل می گوید ایران با آزمایش موشک بالستیک عماد که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد، عملا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.

ایران مهرماه امسال موشک بالستیک عماد را آزمایش کرد.
ایران مهرماه امسال موشک بالستیک عماد را آزمایش کرد.

رویترز در خبر اختصاصی خود اعلام کرد که تیم نظارت بر تحریم های ایران در یک گزارش محرمانه جدید اعلام کرد آزمایش موشکی ایران، تخطی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است. برپایه تحلیل و یافته های گروه نظارتی، آزمایش موشک عماد نقض پاراگراف نهم از قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت است.

در حالیکه هنوز شورای حکام آژانس نظرنهایی درباره پرونده هسته ای ایران را نداده، برخی محافظه کاران ایران از جمله حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تذکری امروز در مجلس گفت "برجام تصویب شد پس چرا اوضاع اقتصادی بهتر نمی‌شود."

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران به سایت خبری خانه ملت گفته آلمان و کشورهای پنج بعلاوه یک در تنظیم قطعنامه ای که امروز در شورای حکام آژانس به رای گذاشته می شود، با ایران مشورت کردند و "نظرهای ایران" در این قطعنامه لحاظ شده است.

با اینکه علی اکبر صالحی می گوید چندان قطعنامه به نفع ایران نبوده اما عباس عراقچی نماینده ایران بر اجرای توافق جامع هسته ای ضمن پیش‌بینی اینکه "شورای حکام با اجماع PMD را می‌بندد" می گوید "گزارش آمانو بی‌طرفانه بود."

کشورهای ۵+۱، هفته گذشته پیش نویس قطعنامه‌ای را منتشر کرد که با مختومه کردن پرونده ابعاد احتمالی، دستور کار آژانس را از این پرونده به نظارت بر حسن اجرای توافق هسته‌ای تغییر می‌دهد.

این پیش‌نویس را آلمان به نمایندگی از ۵+۱ به شورای حکام ارائه کرد.

با این که ایران خوشبین است، اما برخی در آمریکا درباره تصویب پرونده ایران ابراز تردید می کنند.

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به انتشار اخبار تهیه پیش نویس قطعنامه شش قدرت جهانی برای بستن پرونده فعالیت‌های گذشته ایران در آژانس، ابراز امیدواری کرد که چنین اخباری صحت نداشته باشد.

این نماینده جمهوریخواه پنجشنبه گذشته گفت "آژانس تایید کرده است که ایران درباره برنامه سری ساخت سلاح هسته‌ای دروغ گفته، و پرسش‌های کلیدی در این زمینه همچنان بدون پاسخ باقی مانده‌اند."

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG