لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

مدیر کل آژانس: در مورد برخی مسائل، هنوز ارزیابی کاملی از آنچه در ایران می‌گذرد، دریافت نکرده‌ایم


رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در مورد مسائل مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران و روند رسیدگی به آن گفت که آژانس هنوز ارزیابی کاملی از آن چه به لحاظ تکنیکی می‌گذرد، دریافت نکرده است.

آقای گروسی روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه در یک کنفرانس خبری در وین در مورد نحوه همکاری ایران در مسائل مورد نظر آژانس گفت که کار با ایران ادامه دارد و متوقف نمی‌شود. وی افزود که از یک سو مواردی در مورد نحوه اجرای توافق هسته‌ای در میان است، و از سوی دیگر سایر اقدامات ایمنی دائم وجود دارد.

مدیرکل آژانس افزود: «این امر پوشیده‌ای نیست و ما مشغول کار با ایران هستیم تا صحت چند مورد را بررسی کنیم. ما در این مسیر قرار داریم و هنوز به جایی نرسیده‌ایم و به لحاظ تکنیکی، ارزیابی کاملی از این که چه می‌گذرد را دریافت نکرده‌ایم.»

آقای گروسی گفت: «من در این چارچوب بسیار مشتاقم با مقامات ایرانی در عالی‌ترین رده‌ها در تماس باشم و به نظرم خیلی مهم است که به این اطمینان برسیم که هر دو طرف همدیگر را درست می‌فهمیم. یا من دستکم به عنوان مدیرکل [آژانس] بتوانم با صراحت ارزیابی و همچنین انتظاراتم از آنها را ارائه بدهم. از این رو مهم است به این نوع از گفت‌وگوها ادامه دهیم.»

مدیرکل آژانس پیشتر گفته بود به رغم کاهش همکاری ایران در چارچوب توافق هسته‌ای برجام، بازرسی‌های آژانس از ایران همچنان برقرار است.

آقای گروسی همچنین در سفر اخیر خود به ایالات متحده با تعدادی از مقام های وزارت خارجه آمریکا، از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، دیدار کرد.

آقای پمپئو نیز در توئیتر خود ضمن استقبال از نخستین دیدار رسمی دبیر کل آژانس از وزارت خارجه آمریکا نوشت که مشتاق همکاری با او درباره مسائل هسته‌ای است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG