لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

مایک پمپئو: با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره رفتار‌های بی‌ثبات‌کننده ایران گفتگو کردم


وزیر خارجه ایالات متحده بعد از دیدار با رئيس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که از جمله موضوعات مورد گفتگو، رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران بود.

آقای پمپئو عصر جمعه در توئیتر خود نوشت: «از خوشامدگویی به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در وزارت خارجه آمریکا، خرسند شدم. همکاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای بررسی مهم‌ترین چالش‌های جهانی، از امنیت شبکه فایو جی گرفته تا رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران، برای ما و برای تلاش‌هایمان جهت ساختن جهانی با امنیت و کامیابی بیشتر، حیاتی است.»

همچنین مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با صدور بیانیه‌ای در مورد دیدار مایک پمپئو با جوزپ بورل گفت که در این دیدار درباره موضوعات صلح خاورمیانه، روابط تجاری اتحادیه اروپا و ایالات متحده، و پاسخگو نگه داشتن ایران و روسیه برای فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌شان گفت‌وگو شد.

سخنگوی وزارت خارجه در این بیانیه افزوده است که وزیر خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در مورد حمایت از آتش‌بس و بازگشت به روند سیاسی در لیبی و سوریه، همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا در اوکراین، و حمایت از دموکراسی در ونزوئلا بحث کردند.

این نخستین سفر آقای بورل به آمریکا بعد از رسیدن به مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود.

وزیر خارجه آمریکا و جوزپ بورل ساعت ۹ صبح به وقت واشنگتن دیدار‌شان را آغاز کردند. آنها چند ثانیه مقابل خبرنگاران حضور یافتند و بعد برای مذاکرات رفتند.

پیشتر گفته شد که ایران یکی از موضوعات اصلی مذاکرات دو طرف است؛ به ویژه که آقای بورل این هفته به تهران سفر کرده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر در بیانیه‌ای ضمن اعلام خبر سفر خود به آمریکا، گفته بود که علاوه بر آقای پمپئو، با جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ نیز دیدار خواهد داشت.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا درباره خروج از توافق هسته‌ای و همچنین طرح صلح خاورمیانه اختلاف نظر دارند. با این حال، در ماه‌های اخیر، بعد از این که جمهوری اسلامی ایران تعهدات هسته‌ای خود به برجام را کاهش داد، کشورهای اروپایی عضو برجام نیز به موضع آمریکا نزدیک شدند. بریتانیا رسما خواستار یک توافق جدید با ایران برای دربرگیری مسائل هسته‌ای، فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران و برنامه موشکی تهران شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ از سال پیش از برجام خارج شد و اعلام کرد این توافق، به تغییر رفتار ایران منجر نشده و جمهوری اسلامی همچنان بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است.

آمریکا با بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای و فشار حداکثری خواستار توقف فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران، حمایت از تروریسم و برنامه موشکی دوربرد ایران شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG