لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

صالحی از سفر آمانو به تهران ظرف چند روز آینده خبر داد


یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که برای شرکت در پنجاه و نهمین نشست عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به سر می برد، عصر دوشنبه از سفر یوکیا آمانو مدیرکل این سازمان به تهران ظرف چند روز آینده خبر داد.

نشست امسال که پنج روز ادامه خواهد داشت، صبح دوشنبه در پایتخت اتریش آغاز به کار کرد و مدیرکل آژانس در سخنرانی افتتاحیه، گزارشی از عملکرد این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد از نشست سال گذشته به این سو را به اعضا ارائه کرد.

یوکیا آمانو همچنین از ارائه توضیحات درخواستی آژانس از سوی ایران خبر داد و گفت اجرای پروتکل الحاقی پیش شرط لازم دسترسی آژانس به سایت‌ها و اطلاعات مورد نیاز است، تا بتواند اعلام کند مواد و فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای در ایران وجود ندارد.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ روز چهاردهم ژوئیه (۲۳ تیر ماه) به یک توافق جامع هسته‌ای - موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) - دست یافتند که محدودیت‌هایی را در ازای لغو بخشی از تحریم‌ها، بر روی برنامه اتمی ایران اعمال می‌کند.

ساعاتی پیش از اعلام توافق جامع در وین، آمانو و صالحی از توافق ایران و آژانس - که مسئولیت نظارت و راستی آزمایی توافق را بر عهده دارد - بر سر یک "نقشه راه" خبر دادند، که با اجرای آن تمام مسائل گذشته به طور کامل حل و فصل خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز از سخنرانان نشست امروز بود، که از درز احتمالی اطلاعات محرمانه ارائه شده به آژانس ابراز نگرانی کرد و گفت "همانگونه که ما به تعهدات خود طبق برجام و نقشه راه متعهدیم، انتظار داریم آژانس از طریق جمع بندی منصفانه و عینی روند جاری به اقدام متقابل دست بزند."

به گزارش ایرنا آقای صالحی سپس با یوکیا آمانو گفتگو کرد و درباره این دیدار به خبرنگاران گفت "ما راجع به جزئیات بازرسی ها با آقای آمانو صحبت کردیم و قرار است در این خصوص تعدادی از کارشناسان آژانس، حدود ۱۲ نفر، امشب به تهران سفر کنند. آقای آمانو هم ظرف ۳ یا ۴ روز آینده به تهران سفر خواهد کرد."

ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز در نشست امروز حضور داشت و سخنرانی کرد. مشخص نیست آیا او با صالحی دیداری دوجانبه داشته یا خیر. آنها در هفته‌های پایانی پیش از حصول توافق جامع هسته‌ای وین، بارها با یکدیگر دیدار و گفتگو کرده بودند.

با این حال خبرگزاری ایرنا از نشست سه جانبه نمایندگان ارشد اتمی ایران و ایالات متحده و چین در حاشیه این نشست در روز دوشنبه، و گفتگو درباره نحوه تنظیم اسناد مربوط به عملیات بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک خبر داد.

XS
SM
MD
LG