لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

آمانو: نمی توانم بگویم فعالیت اتمی اعلام نشده در ایران وجود ندارد


آمانو: نمی توانم بگویم فعالیت اعلام نشده اتمی در ایران وجود ندارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:19 0:00
دانلود

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای شنیدن تازه ترین گزارش رئیس آژانس در وین گرد آمدند.

یوکیا آمانو به ۳۵ عضو شورا گزارش داد که آژانس به موجب قرارداد ایمن سازی به کار خود در نظارت بر مواد هسته ای در ایران ادامه می دهد.

یوکیا آمانو گفت او در موضعی نیست که بتواند با اطمینان بگوید که مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد و به این جمع بندی برسد که در ایران مواد هسته ای در راستای فعالیت های صلح آمیز است.

یوکیا آمانو افزود با قبول پروتکل الحاقی، آژانس به اطلاعات بیشتری درباره سایت های هسته ای ایران دست خواهد یافت و در آن صورت می تواند درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اطمینان موثق بدهد.

او در نشست خبری روز دوشنبه ۷ سپتامبر خود نیز در این باره توضیح داد که بخش مهمی از کار بعهده ایران است. او گفت: "ما به نوبه خود تلاش می‌کنیم با سرعت هرچه تمامتربخش مربوط به خودمان را انجام بدهیم.اما بیشتر این ایران و واقعیت های فنی آنجاست که باید دست به عمل بزند. مثلا میزان اورانیوم غنی شده را کاهش بدهد یا سانتریفیوژها را از سایت ها به انبار منتقل سازد. باید دید ایران چگونه اینها را اجرا وسازماندهی می‌کند و با چه سرعتی به انجام می‌رساند."

هرچند لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران، به گزارش نهایی آژانس بستگی دارد، اما مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که تا ۲۴ آذر سوالات را برای ایران ارسال می کند و پس از پاسخ ایران، اگر همه چیز مورد تایید باشد، از فروردین، لغو تدریجی تحریم‌ها آغاز می‌شود.

هفته پیش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌هایی در محوطه نظامی پارچین خبرداد. آمانو در پاسخ به خبرنگار پرس تی وی درباره این موضوع گفت: "درباره وضعیت خاص پارچین ما آنجا بازرس نداریم اما با کمک تصویرهای ماهواره‌ای آنجا را زیرنظر داریم."

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: "به تازگی فعالیت‌های آنجا را رصد کرده‌ایم و این بار هم مانند گذشته باید بگویم این فعالیت‌ها در سایت بر توان آژانس در راستی آزمائی‌ها اثر گذار است. ما بازرس نداریم با ماهواره نظارت می‌کنیم و دقیق نمی‌دانیم آنجا چه می‌گذرد."

برخی مقام های آمریکایی مخالف توافق هسته‌ای می گویند چون آژانس در سایتهایی چون پارچین بازرس ندارد، امکان نظارت دقیق بر توقف برنامه هسته ای ایران وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG