لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

صدها مهاجر در ایستگاه راه آهن بوداپست سرگردان شده اند


تغییر تصمیم مقامات مجارستان که قبلا اجازه سفر به مهاجران به آلمان و اتریش بدون ویزای اتحادیه اروپا را داده بودند، موجب شده است دستکم دو هراز نفر در ایستگاه راه آهن بین المللی بوداپست سرگردان شوند.

مقامات روز دوشنبه موافقت کردند به مهاجرانی که هفته ها در خارج از ایستگاه جمع شده بودند اجازه دهند بدون کنترل ویزا سوار قطار شوند. اما ظاهرا روز سه شنبه تصمیم خود را تغییر دادند و هزاران مهاجر احتمالی سرگردان ماندند. مقامات گفتند آنها سعی دارند مقررات اتحادیه اروپا را دنبال کنند.

مجارستان یکی از نقاط اصلی ورود مهاجران به اتحادیه اروپا است که تا کنون در سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار نفر وارد آنجا شده اند. بر اساس مقررات اتحادیه، مهاجران باید در نخستین کشوری که می خواهند وارد شوند درخواست پناهندگی کنند. معنای آن این است که مجارستان با توجه به مقررات نمی تواند به مهاجران اجازه دهد به اتریش و آلمان بروند.

اما آلمان هفته پیش اعلام کرد به سوری ها اجازه خواهد داد داخل مرزهای آلمان درخواست کنند به عنوان آواره شناخته شوند.

آلمان، با مقررات پناهدگی نسبتا لیبرال و مزایای سخاوتمندانه، بزرگترین پذیرنده مردمی که از جنگ در خاورمیانه می گریزند، و نیز مهاجران اقتصادی از جنوب شرقی اروپا تلقی می شود.

سخنگوی وزارت امور اجتماعی باواریا گفت از ژانویه تا اوت حدود ۴۱۳ هراز و ۵۳۵ نفر ثبت نام کردند. آنها بخشی از موج بی سابقه آوارگان و مهاجرانی هستند که منابع شهرهای کوچک و روستاهای آلمان را زیر فشار گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG