لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

۲۳۸ شهر و منطقه برای احداث مرکز دوم شرکت «آمازون» به رقابت می‌پردازند


تاسیسات جدید «آمازون» برای توسعه مرکز شرکت در شهر سیاتل، مجموعه ای از اداره، کارگاه، فروشگاه و باغ سرپوشیده زیر گنبدهای شیشه ای
تاسیسات جدید «آمازون» برای توسعه مرکز شرکت در شهر سیاتل، مجموعه ای از اداره، کارگاه، فروشگاه و باغ سرپوشیده زیر گنبدهای شیشه ای

از ۵۰ ایالت آمریکا فقط ۷ ایالت در مناقصه آمازون شرکت نکردند و در مجموع ۲۳۸ شهر و ایالت و حتی روستا از جمله جزیره پورتوریکو علیرغم ویرانی در اثر توفان، از آمازون درخواست کردند مرکز دوم خود را که ده‌ها هزار شغل جدید و ده‌ها میلیارد دلار گردش مالی خواهد داشت، در مناطق پیشنهادی آنها دایر کند و تا ۷ میلیارد دلار انگیزه اقتصادی به آمازون پیشنهاد کردند.

مهلت شرکت در مناقصه آمازون در آغاز هفته جاری، پایان یافت و شرکت آمازون اعلام کرد که در میان متقاضیان، جاهایی وجود دارند که حتی از شرایط تعیین شده برای احداث واحد جدید این شرکت برخوردار نیستند. به طور مثال، شهرکی به نام «استون کرست» در ایالت جورجیا حاضر شد با جدا کردن قسمتی از مساحت خود، امکان تاسیس شهر تازه ای به نام آمازون را به وجود بیاورد، و در طرح خود یادآور شد که داشتن شهری به نام آمازون، امکانات تبلیغاتی یگانه‌ای به این شرکت خواهد داد.

آمازون فهرست کامل شرکت کنندگان در مناقصه را منتشر نکرد، ولی نقشه ای که منتشر کرد نشان می دهد که ۵۴ مکان در ایالتها، شهرها و روستاها آمریکا و کانادا با پیشنهادهای رنگارنگ و تمهیدهای گوناگون، سعی کردند نظر آمازون را جلب کنند.

آمازون مشخصات محل مرکز دوم خود را برای رقابت در اختیار شهرها و ایالت آمریکا گذاشت و اعلام کرد که در مرکز جدید فرصت های شغلی با میانگین حقوق سالی ۱۰۰ هزار دلار فراهم خواهد کرد.

صف متاقضیان کار در مقابل تاسیسات آمازون در ایالت مساچوستز
صف متاقضیان کار در مقابل تاسیسات آمازون در ایالت مساچوستز

شهر نیویورک چهار محله مختلف در «منهتن» ناحیه مرکزی خود، و بروکلین، یکی از قدیمی ترین محلات خود را با شرایط مناقصه آمازون مناسب ترین دانست، و برای جلب توجه، ساختمان «امپایر استیت» را با نورهای نارنجی، رنگ مخصوص آمازون روشن کرد. «بیل دو بلازیو» شهردار نیویورک گفت ما این مناقصه را رقابت برای ۵۰ هزار فرصت شغلی می دانیم و باید برنده مناقصه شویم، هم به خاطر استعدادهای خارق‌العاده و هم به دلیل تنوع صنایع و مردمی که داریم.»

شهر بوستون که آمازون در حال حاضر واحدی برای طراحی و برنامه‌نویسی کامپیوتری در آن دارد، اعلام کرد مناسب ترین است، و ایالت ماساچوست، که آمازون انبار بزرگی در آن دایر کرده است، با انتشار پیشنهاد خود به آمازون، اعلام کرد که قوی ترین شبکه آموزش عالی جهان با ۱۲۵ دانشگاه و مدرسه عالی، از جمله MIT و «هاروارد»، در این ایالت قرار دارند و از نظر تکنولوژی پیشرفته در دنیا بی رقیب است.

یکی از شرایط آمازون برای محل احداث مرکز دوم این شرکت، دسترسی به متخصصان تحصیلکرده و کارآمد به خصوص در برنامه نویسی کامپیوتری است. همچنین، وجود سیستم حمل و نقل شهری از جمله مترو، نزدیکی به مرکزی با جمعیت حداقل یک میلیون نفر، و امکانات رفاهی دیگر، از جمله مراکز تفریحی و ورزشی، در شمار مشخصات مورد نظر آمازون برای مرکز دوم اعلام شد.

شهرهای عمده دیگر آمریکا که در این مناقصه شرکت کردند، عبارتند از «آتلانتا» که هم جمعیتی تحصیلکرده و کارآشنا دارد و هم در چهارراه شاهراه های تجاری قرار دارد، و همچنین «نش‌ویل» ایالت تنسی که مرکزی برای تولید موسیقی است.

کارگران در مرکز بسته‌بندی و ارسال سفارشات شرکت آمازون در شهر «تریسی» ایالت کالیفرنیا
کارگران در مرکز بسته‌بندی و ارسال سفارشات شرکت آمازون در شهر «تریسی» ایالت کالیفرنیا

شهر واشنگتن دی سی، با عرضه چهار منطقه مختلف برای احداث تاسیسات جدید آمازون، یادآور شد که مجله غذایی «بونا پتی» در سال ۲۰۱۴ آن را از نظر رستوران‌های متنوع، در آمریکا اول دانست و مجله فوربز در تحقیق دیگری آن را در راس فهرست «شهرهای باحال» آمریکا قرار داد.

«جف بزوس» بنیانگذار آمازون اخیرا منزلی به ارزش ۲۳ میلیون دلار در یک محله اعیانی شهر واشنگتن خریداری کرد و با تصاحب روزنامه «واشنگتن پست»، آن را از خطر تعطیل شدن نجات بخشید.

شهر «گری» در ایالت ایندیانا که حتی مشخصات مورد نیاز آمازون را ندارد، برای جلب توجه مدیران آمازون یک آگهی یک صفحه ای در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرد و شهر صنعتی «نیووراک» در ایالت نیوجرسی به فاصله اندکی از نیویورک، اعلام کرد که بسته ای به ارزش ۷ میلیارد دلار صرفه جویی به آمازون ارایه داده است شامل معافیت های مالیاتی و امتیازهای دیگر.

آمازون یک تیم نخبه و متخصص در توسعه اقتصادی را برای انتخاب محل مرکز دوم خود برگزیده که پیشنهادها را به ویژه از نظر امتیازهای تشویقی، از جمله معافیت‌ها و تخفیف‌های مالیاتی، بررسی کنند.

آمازون تا پایان سال ۲۰۱۷ ضمیمه‌ای به مساحت ۲ میلیون فوت مربع با گنجایش ۶ هزار کارمند به تاسیسات فعلی خود در شهر سیاتل ایالت واشنگتن در شمال غربی آمریکا اضافه خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG