لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

نامه‌‌ای با بیش از ۳۰۰ امضا به قوه قضائیه: سامان پاشایی را آزاد کنید


سامان پاشایی
سامان پاشایی

بیش از ۳۰۰ تن از دانشگاهیان، و فعالان مدنی و سیاسی در نامه‌ای به دادستانی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، خواستار آزادی سامان پاشایی، قهرمان سابق کشتی نوجوانان جهان، استاد دانشگاه و مربی ورزشی، از زندان شدند.

سردار پاشایی، قهرمان پیشین کشتی فرنگی جهان و مربی سابق تیم ملی که خارج ایران است، در یازدهم تیر، در شبکه اجتماعی «اکس» خبر داد که «مأموران اطلاعات»، برادر کوچک‌تر او، سامان پاشایی، اهل سقز، را بازداشت کرده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان بخشی از نامه سرگشاده چهره‌های دانشگاهی، سیاسی و فعالان مدنی به دادستانی قوه قضائیه جمهوری اسلامی را منتشر کرده که در آن از سامان پاشایی به عنوان شخصیتی «علمی، اجتماعی، دغدغه‌مند و دلسوز برای همگان» یاد شده است که به رغم داشتن موقعیت در کشورهای غربی، زندگی در وطن و شهر خود را ترجیح داد.

امضاکنندگان نامه تأکید کرده‌اند که بازداشت سامان پاشایی، در شأن او نیست و از مقامات خواسته‌اند تا جهت حفظ احترام این «سرمایه اجتماعی، مردمی و علمی» اقدام و او را آزاد کنند.

سامان پاشایی، دکترای فیزیولوژی دارد و همچنین عضو آکادمی ملی طب ورزشی آمریکا است. .

در این ارتباط، خبرگزاری هرانا گزارش داده است که آقای پاشایی به رغم گذشت ۶۰ روز، هنوز «به صورت بلاتکلیف» در بازداشتگاه اطلاعات سنندج است و مقامات قضایی قرار بازداشت او را برای یک ماه دیگر تمدید کرده‌اند.

بازداشت این ورزشکار و استاد دانشگاه در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و اعتراضات سال ۱۴۰۱ و همزمان با موجی از بازداشت‌ها از جمله در شهر سقز، و دیگر شهرهای کردستان صورت گرفته است.

در هفته‌های اخیر، فشارها بر خانواده‌های فعالان حقوق بشر و خانواده‌های دادخواه و کشته‌شدگان اعتراضات شدت گرفته است و شماری از آنها بازداشت شده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی در مورد اعمال فشار بر زندانیان سیاسی و فعالان صنفی و مدنی در نقاط مختلف ایران منتشر شده است.

نزدیکان برخی از کشته‌شدگان در اعتراضات سال قبل به صدای آمریکا گفته‌اند که نهادهای اطلاعاتی به خانواده‌های جان‌باختگان هشدار داده‌اند در سالگرد مهسا امینی در مکان‌های عمومی حضور پیدا نکنند.

همزمان، پدر و مادر مهسا امینی در متن مشترکی که در صفحه اینستاگرام پدر او منتشر شده است، ضمن اعلام برگزاری «مراسم سنتی و مذهبی» بر مهسا «همگان» را به «پرهیز از هرگونه کنش خشونت‌‌آمیز و واکنش در برابر آن» دعوت کردند.

پیشتر، امجد امینی، پدر مهسا امینی در گفتگو با صدای آمریکا گفته بود با اشاره به «نگرانی‌های» مقامات حکومت جمهوری اسلامی گفته است که آنها «از ما می‌خواهند تحت هیچ شرایطی فراخوان ندهیم و مردم را به مراسم دعوت نکنیم.»

XS
SM
MD
LG