لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

هون‌سن پس از ۳۸ سال، نخست‌وزیری کامبوج را به پسر خود واگذار می‌کند


هون‌سن، نخست وزیر کامبوج، سمت چپ، و هون‌مانت، فرزند ارشد او، سمت راست.
هون‌سن، نخست وزیر کامبوج، سمت چپ، و هون‌مانت، فرزند ارشد او، سمت راست.

هون‌سن، نخست‌وزیر کامبوج، روز چهارشنبه چهارم مرداد، اعلام کرد که در ماه آینده میلادی، از سمت خود کناره گیری می‌کند و مقام نخست‌وزیری را به فرزند ارشد خود، هون‌مانت ۴۵ ساله، واگذار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این خبر پس از آن اعلام شد که حزب «مردم کامبوج»، به رهبری هون‌سن، در انتخابات روز یکشنبه گذشته به پیروزی دست یافت.

کشورهای غربی و نهادهای مدافع حقوق بشر، این انتخابات را غیر آزاد و غیر منصفانه نامیده‌اند، به ویژه آنکه اپوزیسیون اصلی کامبوج از شرکت در رقابت‌های انتخاباتی منع شده بود.

فرزند هون‌سن که تنها چند روز پیش برای نخستین بار صاحب کرسی در پارلمان شد، رئیس ارتش کامبوج است. هون‌مانت، تحصیل‌کرده غرب است.

انتظار می‌رود در پی آغاز دوره کار او، بسیاری از وزارت‌خانه‌ها در اختیار شماری از قانونگذاران جوان، از جمله، فرزند جوان‌تر هون‌سن، قرار گیرند.

«او ویراک»، رئیس اندیشکده «انجمن آینده» در شهر پنوم‌پن کامبوج، به رویترز گفته که معتقد است آغاز دوره کار هون‌مانت می‌تواند در سبک رهبری این کشور تغییراتی ایجاد کند.

هون‌سن طی ۳۸ سال حکومت، ضمن تجکیم پایه‌های قدرت خود، یک اقتصاد متکی بر بازار آزاد را در کامبوج اجرا کرد.

با این سیاست، شرایط زندگی بسیاری از مردم کامبوج بهبود یافت اما شکاف طبقاتی میان ثروتمندان و فقیران عمیق‌تر شده است، جنگل‌ها به گونه‌ای وخیم رو به زوال رفته‌اند، و متحدان او و نیز سرمایه‌گذاران خارجی بخش‌های گسترده‌ای از اراضی این کشور را تصاحب کرده‌اند.

انتظار می‌رود هون‌سن به رغم کناره‌گیری از سمت نخست‌وزیری، با حفظ مقام ریاست حزب خود و نیز ریاست مجلس سنا، همچنان نفوذش در سیاست کامبوج را حفظ کند.

وی پس از حمله نیروهای ویتنام به کامبوج و سقوط حکومت خمرهای سرخ، به قدرت رسیده بود.

XS
SM
MD
LG