لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

نامه شیرین عبادی به سازمان ملل: دوهان را بدون رحمان به ایران نفرستید


شیرین عبادی (راست) و جاوید رحمان
شیرین عبادی (راست) و جاوید رحمان

شیرین عبادی،‌ حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل، در نامه‌ای به میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از او خواست سفر «نماینده ویژه بررسی آسیب تحریم‌ها» به ایران موکول به اجازه جمهوری اسلامی برای سفر جاوید رحمان به ایران شود.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران است که تاکنون از سوی جمهوری اسلامی اجازه ورود به ایران نیافته است. این در شرایطی است که قرار است النا دوهان، نماینده ویژه سازمان ملل برای «بررسی آسیب تحریم‌ها» راهی ایران شود.

شیرین عبادی، روز جمعه ۲ اردیبهشت ماه به صدای آمریکا گفت، تصمیم اعزام نماینده ویژه بررسی آسیب تحریم‌ها به ایران به درخواست و به دنبال التماس جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شده تا جامعه بین‌المللی را فریب دهد.

او در ادامه افزود،‌ تحریم تنها دلیل وضعیت فاجعه‌بار مردم ایران نیست، بلکه مهم‌تر از آن اختلاس‌های کلان حکومتی، سیاست‌های غلط حکومت و پول‌هایی است که به گفته شیرین عبادی، جمهوری اسلامی ایران آن را برای حمایت از حزب‌الله و حوثی‌های یمن خرج می‌کند.

خانم عبادی در بخشی از این نامه از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا از کلیه امکانات قانونی خود استفاده کند تا نماینده ویژه بررسی آسیب تحریم‌ها و جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر همزمان به ایران سفر کنند و نمایی کامل از وقایع درون کشور جهت قضاوت مقامات بین المللی ارائه دهند.

شیرین عبادی در ادامه گفت، باید جامعه بین المللی را از آنچه که در ایران می‌گذرد آگاه کرد و تنها با افشاگری می‌توان جلوی سوءاستفاده تبلیغاتی جمهوری اسلامی ایران از مسئله تحریم‌ها را گرفت.

XS
SM
MD
LG