لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

واکنشها به انتخاب ایران به عنوان نائب رئیس مجمع عمومی سازمان ملل؛ شرم‌آور است


در پی انتخاب جمهوری اسلامی به عنوان «نائب‌رئیس هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل» و همچنین «گزارشگر دفتر کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل» شماری از کشورها این اقدام را «مایه شرمساری» خواندند.

کریس لو، نماینده ويژه ایالات متحده در سازمان ملل متحد ضمن تقبیح انتخاب این دو عنوان برای جمهوری اسلامی گفت: «آمریکا به انتخاب جمهوری اسلامی به عنوان نائب رئیس در هفتاد و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل رای منفی داد، چرا که کارنامه تاسف‌بار جمهوری اسلامی در نادیده گرفتن تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل، در نقض حقوق بشر ایرانیان و در به‌کارگیری خشونت و صدور سلاح برای تقویت ناامنی و افزایش خشونت در خاورمیانه و در سراسر جهان کارنامه‌ای سیاه است.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل در ادامه تاکید کرد که جمهوری اسلامی نمی‌تواند به عنوان یک نماینده صادق در نقش خود به عنوان نائب رئیس مجمع عمومی عمل کند، زیرا بارها و بارها نشان داده است که به دنبال تقویت صلح و امنیت جهانی نیست، بلکه علیه آن کار می‌کند.

نماینده ويژه ایالات متحده در سازمان ملل متحد افزود: «بنابراین ایالات متحده با حضور ایران در این موقعیت مخالف است و به مخالفت خود با رهبری ایران در سراسر سیستمهای سازمان ملل ادامه خواهد داد.»

نماینده اسرائیل نیز در سخنرانی خود در نشست هماهنگی سازمان ملل که منجر به انتخاب جمهوری اسلامی ایران شد، از این انتخاب ابراز تاسف کرد و گفت: «جمهوری اسلامی به هیچ یک از تعهددات بین‌المللی خود به ویژه در زمینه خلع سلاح پایبند نیست.»

او افزود: « انتخاب جمهوری اسلامی باید توسط همه اعضا محکوم شود. »

گیلاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز در واکنش به انتخاب جمهوری اسلامی به عنوان معاون رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در توییتر نوشت: «انتخاب رژیم تروریستی ایران به عنوان معاون رئیس مجمع عمومی سازمان ملل مایه شرمساری است.»

او افزود:«رژیم آیت الله‌ها در ایران تهدیدی برای شهروندانش، خاورمیانه و جهان است. مردم خودش را می‌کشد، تروریسم جهانی را تأمین مالی می‌کند و با سرعتی بی‌سابقه به سمت ساخت سلاح هسته‌ای می‌تازد.

به گفته اردان «این رژیم باید متوقف و تحریم شود و هرگز نباید در سیستم سازمان ملل نقشی داشته باشد. این انتخاب نشان می‌دهد که سازمان ملل به پایین ترین سطح خود رسیده است.»

جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه اول ماه ژوئن همزمان بعنوان نائب رئیس هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین گزارشگر کمیته خلع سلاح و عدم اشاعه مجمع عمومی برگزیده شد.

رابرت وود، نماینده امور ویژه سیاسی آمریکا در سازمان ملل متحد، نسبت به انتخاب نماینده جمهوری اسلامی به‌ عنوان گزارشگر دفتر کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل متحد واکنش نشان داد.

نماینده آمریکا با برشمردن نقض مداوم قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از جمله برنامه موشکهای بالستیک و عدم همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین المللی انرژی اتمی استدلال کرد که دولت ایران به دلیل «اعمال خشونت آمیز»، «نقض حقوق بشر» و «تحریک درگیری»، شایسته گزارشگری کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل متحد نیست.

رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی و کاربران حکومتی فضای مجازی از این انتخاب به عنوان یک «پیروزی دیپلماتیک» یاد می‌کنند.

مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه دنیس فرانسیس از ترینیداد و توباگو را به عنوان رئیس ۷۸ امین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب و ایران را به عنوان یکی از ۲۱ نائب رئیس مجمع عمومی سازمان ملل معرفی کرده است.

در این جلسه بولیوی، کنگو، استونی، گامبیا، ایسلند، ایران، مالزی، مراکش، هلند، سنگال، سنگاپور، سریلانکا، سورینام، اوگاندا، ازبکستان و زامبیا به عنوان نائب رئیس مجمع انتخاب شدند.

این کشورها در کنار پنج عضو دائمی شورای امنیت برای یک سال به عنوان نائب رئیس ایفای نقش می‌کنند.

ایران به عنوان یکی از ۵ نایب رئیس مجمع عمومی از گروه آسیا- اقیانوسیه انتخاب می‌شود.

XS
SM
MD
LG