لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

دیده بان حقوق بشر: نیروهای کرد همچنان از سربازان کودک در سوریه استفاده می کنند


یک سازمان طرفدارحقوق بشر می گوید نیروهای کرد در سوریه به استفاده از کودک به عنوان سرباز در عملیات جنگی ادامه می دهند.

دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه گفت واحد حفاظت مردمی در بیرون کردن برخی از نیروهای خردسال از جبهه پیشرفت کرده است، اما سازمان های محلی و بین المللی ۵۹ کودک را که داوطلب بوده اند یا استخدام شده اند شناسایی کرده اند.

دیده بان جقوق بشر گفت توانسته است هفت مورد را با گفت و گوی مستقیم با خانواده ها تایید کند. این نهاد همچنین گفت واحد حفاظت مردمی به نامه ای درباره اتهامات پاسخ داد و گفت به دلیل ادامه جنگ در سوریه، در پایان دادن به کار کودکان سرباز با چالش های عمده روبرو است.

کردها یکی ار گروه های متعدد درگیر در مناقشه سوریه هستند. نیروهای دولتی، گروه های شورشی مانند «ارتش آزاد سوریه»، «دولت اسلامی» و «جبهه نصرت» وابسته به القاعده، طرف های دیگر را شامل می شوند.

یک مشاور ویژه دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای گفت «واحد حفاظت مردمی قول داد اعزام کودک سربازان به جنگ را متوقف سازد و باید به وعده خود عمل کند.»

او گفت « نیروهای کرد با گروه هایی مانند داعش، که قوانین جنگ را نقض می کنند، می جنگند، اما این بهانه ای برای تحمل آزار و بدرفتاری توسط نیروهای خودی نیست.»

سازمان های حقوق بشری و سازمان ملل متحد موارد استفاده سربازان کودک توسط گروه های دیگر در سوریه را مستند کرده اند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی که ماه پیش به شورای امنیت ارائه داد گفت «استخدام کودک سربازان و استفاده از آنها در نبرد در جمهوری عربی سوریه عادی شده است.»

XS
SM
MD
LG