لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

ادامه پیشروی کردهای سوریه علیه مواضع داعش


عکس آرشیوی از گروهی از اعضای «یگان‌های مدافع خلق» کردستان سوریه در تل ابیض در مرز سوریه و ترکیه - ۲۵ خرداد ۱۳۹۴
عکس آرشیوی از گروهی از اعضای «یگان‌های مدافع خلق» کردستان سوریه در تل ابیض در مرز سوریه و ترکیه - ۲۵ خرداد ۱۳۹۴

پیشمرگه‌های کرد سوریه در ادامه پیشروی به مناطق تحت کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی در آن کشور، یک پادگان مهم را از تصرف پیکارجویان آن گروه خارج کردند.

این پادگان که «بریگاد ۹۳» نام دارد، در نزدیک شهر «عین عیسی» و در ۵۰ کیلومتری رقه واقع شده است. از شهر رقه به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش نام برده می‌شود.

هفته گذشته تل ابیض، و روز گذشته بخش‌هایی از عین عیسی به تصرف نیروهای کردی درآمده بود.

همچنین سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، از ورود «یگان‌های مدافع خلق» کردستان سوریه به بخش‌هایی از عین عیسی خبر داده است.

روز دوشنبه نیز نیروهای ارتش سوریه یک مسیر اصلی ترانزیت نفت در نزدیکی غرب شهر پالمیرا را تصرف کردند. این خبر را شبکه فرانس ۲۴ روز دوشنبه به نقل از روزنامه الوطن گزارش کرد.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که ارتش سوریه اکنون در ۱۰ کیلومتری پالمیرا قرار دارد.

در همین حال در ایران، علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه با محمد الشعار، وزیر کشور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

آقای ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد اینکه آیا کردها در سوریه با دولت بشار اسد تفاهمنامه ای برای جنگ با داعش امضا کرده اند؟ گفت: «این موضوع جزو مشترکات کردها و دولت سوریه است که با داعش مبارزه کنند، زیرا داعش در حمله به شهر کردنشین کوبانی از هیچ جنایتی فروگذار نکرد و این یک مقدمه‌ای شد که کردهای منطقه، چه سوریه، چه ترکیه و چه عراق، علیه داعش وارد صحنه شوند و اجازه ندهند تروریست‌ها در کوبانی به موفقیت برسند.»

مشاور رهبر جمهوری اسلامی گفت: «امروز کردها وارد صحنه شده‌اند و در نهایت پیروزی با آنها خواهد بود، زیرا کردهای سوریه نسبت به تمامیت ارضی کشورشان وفادار هستند.»

XS
SM
MD
LG