لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

یک مقام آمریکایی: حوثی‌های یمن به دو کشتی در دریای سرخ حمله کردند


هلیکوپتر حوثی‌ها قبل از ربودن کشتی باری «گالکسی لیدر» در دریای سرخ. آرشیو
هلیکوپتر حوثی‌ها قبل از ربودن کشتی باری «گالکسی لیدر» در دریای سرخ. آرشیو

یک مقام دفاعی آمریکا به رویترز گفت حوثی‌های یمن تحت حمایت جمهوری اسلامی، روز جمعه ۲۴ آذر، به دو کشتی با پرچم لیبریا در تنگه باب المندب حمله کردند.

به گفته این مقام، یک پرتابه که گمان می‌رود پهپاد بود، به کشتی آلمانی «الجسره» اصابت کرد که باعث آتش‌سوزی شد، اما آسیبی ندید. این مقام مسئول گفت: در حمله دوم دو موشک بالستیک شلیک شد که یکی از آنها به یک کشتی اصابت کرد و باعث آتش‌سوزی شد که خدمه آن برای مهار آتش‌سوزی تلاش کردند.

این مقام بدون نام بردن از این کشتی گفت که یک ناوشکن نیروی دریایی آمریکا برای کمک به کشتی در راه بود.

به گفته رویترز، هیچکس مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است. اما گروه حوثی‌های یمن تحت حمایت جمهوری اسلامی از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه مسئولیت حملات موشکی به چندین کشتی در دریای سرخ و تنگه باب المندب را بر عهده گرفته‌اند.

سخنگوی «هاپگ لوید» شرکت آلمانی مالک «الجسره»، گفت که در حین حرکت در نزدیکی سواحل یمن مورد حمله قرار گرفت. او بدون اظهار نظر بیشتر افزود: «هاپگ لوید اقدامات بیشتری را برای تامین امنیت خدمه خود انجام خواهد داد.»

به گزارش رویترز، حداقل دو حادثه کشتیرانی دیگر در روز جمعه در این منطقه گزارش شده است.

«آمبری»، شرکت امنیت دریایی بریتانیایی، گفت، یک کشتی باری با پرچم لیبریا، توسط افرادی که در یک کشتی کوچک که اعضای جنبش حوثی‌های یمن تشخیص داده شدند، دستور تغییر مسیر به این کشتی را دادند.

سخنگوی این شرکت گفت هیچ حمله‌ای به این کشتی صورت نگرفته است و هیچ اظهارنظر بیشتری در این باره ارائه نداد.

«آمبری» گزارش داد که در حادثه دیگری، یک کشتی باری متعلق به سوئیس با پرچم لیبریا در حالی که در حدود ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهر بندری مخا در استان تعز در یمن، به سمت شمال حرکت می کرد، هدف قرار گرفت.

سخنگوی این شرکت از اظهار نظر در این باره به رویترز خودداری کرد.

به گفته «آمبری» این کشتی که در مسیر عربستان سعودی بود، هشداری مشابه با کشتی دیگر دریافت کرده بود. این شرکت نگفت چه کسی آن را هدف قرار داده است.

حوثی‌ها که کنترل بخش بزرگی از یمن را در دست دارند، تهدید کرده‌اند تا زمانی که اسرائیل حملات به نوار غزه را متوقف نکند، به حملات خود در این منطقه ادامه خواهند داد.

همچنین به گزارش رویترز اواخر روز پنج‌شنبه، حوثی‌ها مدعی شدند که با یک پهپاد یک کشتی باری متعلق به شرکت دانمارکی «مرسک» را هدف قرار دادند. اما این شرکت این ادعا را رد کرد و گفت کشتی مورد اصابت قرار نگرفته است.

تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور یمن، روز پنجشنبه به رویترز گفت که واشنگتن برای محافظت از کشتی ها در دریای سرخ خواهان تشکیل «گسترده ترین ائتلاف دریایی ممکن » است تا به حوثی‌ها این پیام داده شود که حملات تحمل نخواهند شد.

در این حال، وب سایت «اکسیوس» روز پنجشنبه ۲۳ آذر، به نقل از دو مقام آمریکایی خبر داد که دولت جو بایدن از طریق قطر، عربستان سعودی و عمان پیام‌هایی را به حوثی‌ها ارسال کرده و به این گروه در مورد ادامه حملاتش هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG